ZAŁĄCZNIKI w pracach licencjackich, magisterskich, dyplomowych.
Szanowni Czytelnicy, w poprzednich rozdziałach opisywaliśmy elementy, które powinny się znaleźć na końcu pracy dyplomowej. Mowa tutaj o Spisie materiałów graficznych oraz Wykazie aktów prawnych.
Teraz przejdziemy do Załączników, które stanowią uzupełnienie pracy dyplomowej (pracy inżynierskiej, pracy magisterskiej, pracy inżynierskiej).
Załączniki (Aneks): służą do polepszenia wyrazistości konstrukcji/układu, przykładowo pracy magisterskiej (dzieje się tak za sprawą celowego wyłączenia treści pobocznych opisywanego wywodu), czyli pomagają w zachowaniu ciągłości tekstu.
Zatem wszystkie dokumenty o charakterze pomocniczym, które są zbyt obszerne - by móc je umieścić w samym tekście pracy, a jednocześnie nie są niezbędne do zrozumienia treści pracy dyplomowej; powinny się znaleźć na jej końcu.
Przykłady dokumentów, które mogłyby zakłócić przejrzystość pracy dyplomowej (pracy inżynierskiej, pracy magisterskiej, pracy inżynierskiej) i zaliczane są do załączników:
- kopie: reklam, druków firmowych, ankiet, kwestionariuszy,...itp..,
- szczegółowe dane statystyczne, które dotyczą badań (na przykład: wskaźniki trafności i rzetelności, rozkłady odpowiedzi,...itp...),
- wyniki badań,
- protokoły badań,
- raporty z obserwacji,
- wydruki obliczeń,
- dokumenty i procedury wewnętrzne badanego podmiotu (mogą być podawane w całości lub we fragmentach),
- kwestionariusz badawczy,
- wyciągi z aktów prawnych,
- noty aplikacyjne,
- plany terenu oraz budynków,
- schematy (na przykład schemat organizacyjny jakiejś instytucji),
- elementy technicznej dokumentacji urządzenia,
- karty techniczne,
- listingi programów,
- rysunki projektowe,
- tabele, rysunki/ilustracje; które reprezentują obszerne dane i/lub zagrażają zaburzeniem ciągłości tekstu,
- itp...
Aneks nie zawsze jest konieczny. Wyżej wymienione dokumenty można dołączyć do pracy dyplomowej (pracy inżynierskiej, pracy magisterskiej, pracy inżynierskiej), gdy pełnią istotną rolę dokumentów źródłowych i pomagają w podkreśleniu, że analiza jest obiektywna.
Sama forma załączników oraz ich liczba, musi być szczegółowo omówiona z promotorem Waszej pracy dyplomowej.
Uwaga!:
Wiemy z naszego wieloletniego doświadczenia, że Studenci używają Aneksu do poszerzenia (zwiększenia liczby stron) pracy dyplomowej. Niestety kończy się to pogorszeniem jakości samej pracy, gdyż często zamieszczane są w niej niespójne i kompletnie niepotrzebne materiały (co jest niemile widziane w oczach promotora oraz komisji egzaminacyjnej).
Zalecamy Wam zatem, aby aneks nie zajmował więcej niż 1/3 części pisanej przez Was, na przykład pracy magisterskiej (załączniki tylko w uzasadnionych przypadkach, mogą zajmować więcej miejsca).
Jak należy opracowywać aneksy w pracach dyplomowych (pracach licencjackich, pracach magisterskich, pracach inżynierskich)? Zasady ogólne:
- Każdy załącznik, który zostaje umieszczony w pracy dyplomowej, musi rozpoczynać się na nowej stronie.
- Jeżeli występuje znaczna ilość załączników, to musi je wtedy poprzedzać Spis załączników/Spis aneksów - umieszczony za Spisem treści. W Spisie aneksów podaje się numer i tytuł danego załącznika.
- Załączniki muszą posiadać tytuł, który będzie sie zgadzał z adnotacją zawartą w Spisie załączników.
- Załączniki powinny zostać opisane jako, na przykład: Załącznik 1, Załącznik 2, Załącznik 3,..itd...(w prawym górnym rogu pracy, nad tytułem załącznika) i w ten sposób są numerowane. Zatem załączniki nie posiadają osobnej numeracji - jako strony pracy dyplomowej.
- Załączniki powinny być umieszczone w kolejności zgodnej z kolejnością rozdziałów opisanych w pracy dyplomowej (pracy inżynierskiej, pracy magisterskiej, pracy inżynierskiej).
- Na końcu opracowywanego Aneksu, należy go poprzeć źródłem, z jednoczesnym uwzględnieniem pozycji bibliograficznych (na bazie których został przygotowany lub odtworzony).
Podsumowując, w aneksie należy zamieścić takie materiały, których przytoczenie w tekście głównym pracy dyplomowej, byłoby niewskazane - ze względów zarówno technicznych, jak i merytorycznych.
Natomiast głównym celem załączników jest zachowanie ciągłości tekstu i przejrzystości pracy dyplomowej (pracy inżynierskiej, pracy magisterskiej, pracy inżynierskiej).
Czytaj dalej - " Oświadczenie samodzielności".
|
|
Spis zawartości.
I. Wprowadzenie.
II. Podejmujemy decyzje.
III. Od czego zacząć pisanie pracy?
IV. Struktura pracy dyplomowej.
V. Techniczne opracowanie pracy.
VI. Estetyka pracy dyplomowej.
VII. Regulacje regulaminowe.
|