WARUNKI DOPUSZCZENIA DO EGZAMINU DYPLOMOWEGO (egzaminu licencjackiego, egzaminu magisterskiego, egzaminu inżynierskiego).
Drodzy Czytelnicy, przyszedł czas na zapoznanie Was z informacjami i warunkami, których spełnienie jest konieczne - aby móc przystąpić do egzaminu dyplomowego.
Należy niezwykle skrupulatnie podejść do wszelkich wymogów obowiązujących na Waszych Uczelniach (pamiętajcie, że każda Uczelnia ma swoje indywidualne wymagania i normy, z którymi trzeba się koniecznie zapoznać. My, czyli redakcja serwisu www.pracedyplomowe.edu.pl, wskażemy Wam kwestie - na które należy zwrócić szczególną uwagę przed przystąpieniem do egzaminu dyplomowego). Studenci którzy nie wywiążą się z wymaganych formalności, niestety nie zostaną dopuszczeni do egzaminu, na przykład egzaminu magisterskiego.
Samą decyzję o dopuszczeniu do egzaminu dyplomowego podejmuje Dziekan. Decyduje On również o terminie tegoż egzaminu oraz o składzie Komisji Egzaminacyjnej.
Warunkiem dopuszczenia do egzaminu dyplomowego (egzaminu licencjackiego, egzaminu magisterskiego, egzaminu inżynierskiego) jest łączne spełnienie następujących warunków:
- Złożenie kompletu wymaganych dokumentów w Dziekanacie macierzystego Wydziału (które zostały dokładnie opisane w poprzednim artykule), a dokładnie:
- pracy dyplomowej wraz z jej elektroniczną wersją, która uzyskała pozytywną opinię promotora (pracy opracowanej zgodnie z zasadami pisania prac dyplomowych, na przykład prac licencjackich),
- oświadczenia o oryginalności pracy dyplomowej,
- wniosku o powołanie Komisji Egzaminacyjnej (jego wzór powinien się znajdować na stronach internetowych Waszych Uczelni),
- indeksu,
- podania o odpis dyplomu w języku angielskim (jeśli dotyczy),
- potwierdzenia opłaty za dyplom w języku angielskim (jeżeli składane jest podanie o odpis w języku angielskim),
- czterech zdjęć do dyplomu o wymiarach 4,5 cm na 6,5 cm (lub pięciu zdjęć w przypadku odpisu dyplomu w języku angielskim),
- karty osiągnięć Studenta,
- rozliczonej karty bibliotecznej,
- legitymacji studenckiej,
- wypełnionej karty obiegowej.
- Złożenie podania do Przewodniczącego Komisji Dyplomującej o dopuszczenie do egzaminu dyplomowego (jego wzór powinien się znajdować na stronach internetowych Waszych Uczelni).
- Rozliczenie sesji letniej.
- Wywiązanie się Studentów ze wszystkich zobowiązań wobec Uczelni, a mianowicie:
- uzyskanie wszelkich zaliczeń i spełnienie wymaganych elementów kształcenia zgodnie z planem studiów i programem nauczania wraz z odbyciem praktyk zgodnie z Regulaminem praktyk oraz złożenie dzienniczka; a więc należy osiągnąć tzw. absolutorium, czyli zdobyć wszystkie wpisy w indeksie, a tym samym komplet punktów ECTS z całego toku studiów - w przypadku studiów objętych systemem punktowym (zatem należy posiadać wszystkie wpisy w USOS - Uniwersyteckim Systemie Obsługi Studiów. Dla tych Czytelników, którzy się nie orientują - informujemy, że USOS jest systemem wspomagającym dokumentację przebiegu studiów oraz zawierającym elektroniczną księgę dyplomów, a także elektroniczny album Studentów. Jego zadaniem jest przechowywanie wszelkich informacji, które dotyczą: Studentów i pracowników Uczelni, zajęć, przedmiotów, itd...),
- uzyskanie oceny pozytywnej z pracy dyplomowej (pracy licencjackiej, pracy magisterskiej, pracy inżynierskiej). Oceny pracy dyplomowej dokonuje promotor oraz recenzent. Jeśli nastąpi jakaś rozbieżność w ocenie pracy (na przykład pracy magisterskiej), to w takim przypadku ostateczną ocenę ustala Przewodniczący Komisji Dyplomującej. Natomiast, gdy recenzent oceni pracę dyplomową (pracę licencjacką, pracę magisterską czy też pracę inżynierską) negatywnie, to w takiej sytuacji o dopuszczeniu do egzaminu dyplomowego decyduje Dziekan (sięga On wówczas po opinię drugiego recenzenta),
- zwrócenie dokumentów, które stanowią własność Uczelni,
- rozliczenie z biblioteką/mi,
- uregulowanie wszystkich należności finansowych wobec Wydziału (na przykład dokonanie opłat związanych z wydaniem dyplomu oraz suplementu, a także złożenie dowodu wpłaty w macierzystym Dziekanacie lub innych opłat ustalonych zarządzeniem Rektora czy też wynikających ze szczegółowych ustaleń),
- sporządzenie abstraktu w języku polskim o zalecanej objętości - minimum 1500 słów, gdy praca dyplomowa (praca licencjacka, praca magisterska, praca inżynierska) napisana jest w języku obcym (na przykład - w języku: angielskim, niemieckim, rosyjskim czy też francuskim).
*Szanowni Czytelnicy, należy także wiedzieć, że w uzasadnionych przypadkach (chodzi tutaj o zdarzenia losowe) Studentka/Student może wnioskować o wcześniejsze dopuszczenie do egzaminu dyplomowego (egzaminu licencjackiego, egzaminu magisterskiego, egzaminu inżynierskiego). Należy wtedy złożyć stosowne podanie wraz z uzasadnieniem, w Sekretariacie Instytutu Kierunkowego; które to zostanie rozpatrzone przez Dyrektora Instytutu.
*Przed egzaminem dyplomowym, w macierzystym Dziekanacie, przygotowywany zostaje protokół egzaminu dyplomowego dla Studentki/Studenta, która/który spełniła/spełnił wszystkie warunki dopuszczenia do egzaminu dyplomowego.
Czytaj dalej - "Przebieg obrony pracy dyplomowej".
|
|
Spis zawartości.
I. Wprowadzenie.
II. Podejmujemy decyzje.
III. Od czego zacząć pisanie pracy?
IV. Struktura pracy dyplomowej.
V. Techniczne opracowanie pracy.
VI. Estetyka pracy dyplomowej.
VII. Regulacje regulaminowe.
|