TYTUŁ PRACY ... ... licencjackiej, magisterskiej lub innej pracy dyplomowej.
Drodzy Czytelnicy, wiecie już jakie należy podjąć pierwsze i najważniejsze decyzje, które umożliwią Wam w przyszłości napisanie świetnej pracy magisterskiej, pracy licencjackiej, pracy inżynierskiej czy też innego poważnego naukowego 'dzieła'.
Dowiedzieliście się już, że treść Waszej pracy dyplomowej musi zgadzać się z kierunkiem Waszych studiów i specjalności oraz stanowić dowód na opanowanie przez Was wiedzy przekazywanej i wykładanej w trakcie studiów. Zdajecie sobie również sprawę z faktu ,że sam proces pisania nie jest do końca samodzielny, ponieważ powinien toczyć się pod czujnym okiem promotora. Wiecie, że temat pracy dyplomowej (pracy licencjackiej, pracy magisterskiej, pracy inżynierskiej...) powinien zostać ustalony najpóźniej do końca pierwszego semestru, w którym rozpoczyna się seminarium dyplomowe. Także o tym, że odpowiednio wcześniej należy dobrać literaturę do ustalonego już tematu pracy dyplomowej i dowiedzieć się czy istnieje możliwość przeprowadzenia badań na określony przez Was problem. Wasze 'dzieło' powinno również bazować na jasno określonym celu/celach oraz na postawionej przez Was tezie ( w przypadku prac badawczych), co mocno zaznaczyliśmy w naszym poradniku.
Jeśli solidnie rozważycie wszystkie powyższe kwestie, to zarysuje się Wam pierwotny schemat przyszłej pracy licencjackiej, pracy magisterskiej, pracy inżynierskiej...i przyjdzie idealny moment na sformułowanie tytułu Waszej pracy.
Zastanawiacie się na pewno co to jest tytuł pracy dyplomowej i czym się różni od jej tematu. Pisaliśmy wcześniej, że : ''Temat pracy licencjackiej lub innej pracy dyplomowej - jest to główna myśl pracy, która musi zostać rozwinięta. Temat powinien jasno i trafnie określać podjętą przez autora - problematykę. Musi być konkretny oraz dotyczyć wyraźnie wyodrębnionego problemu. Ważne jest to, aby problematyka pracy dyplomowej była powiązana z kierunkiem studiów Dyplomanta i z Jego specjalnością''.
Zatem wiecie, że temat pracy dyplomowej stanowi jej główną myśl. Natomiast poprzez tytuł Waszej pracy macie za zadanie sprawić, aby jej przyszły czytelnik miał ochotę po nią sięgnąć i przeczytać 'od deski do deski'.
Tytuł (pracy magisterskiej czy też innej pracy naukowej) jest to najważniejsza informacja znajdująca się na pierwszej stronie pracy dyplomowej, obrazująca zawartość tegoż 'dzieła'. Wynika on z tematu pracy i zawsze powinien być uważnie przeanalizowany (rozłożony na czynniki pierwsze; z określonym polem działania - opisanym później w treści pracy, a w przypadku prac badawczych - zbadanym).
Krótko mówiąc, tytuł musi właściwie i precyzyjnie ujmować problem, który będziecie analizować w Waszej pracy dyplomowej.
Poprawny tytuł pracy dyplomowej musi spełniać następujące warunki:
- musi dokładnie określać to, co znajdzie się w pracy dyplomowej. Musi odpowiadać poruszanej przez Was problematyce tak, aby nikt nie mógł Wam zarzucić, że Wasza praca jest 'nie na temat'. Idealny tytuł musi określać zakres rzeczowy poruszanych przez Was kwestii (czyli to, co badasz?), przestrzenny (gdzie?) oraz zakres czasowy (kiedy?),
- nie można go mylić z tematem pracy,
- tytuł pracy dyplomowej musi być węższy od jej tematu,
- musi być krótki i rzeczowy (nie należy pisać na wyrost i nadgorliwie rozwodzić się nad jakimś zagadnieniem),
- tytuł pracy magisterskiej, pracy licencjackiej czy innej pracy naukowej - musi odpowiadać jej treści i na odwrót–> treść pracy nie może wykraczać poza tytuł,
- tytuł musi być intrygujący i ciekawy - zachęcający do przeczytania Waszego 'dzieła',
- w tytule trzeba użyć tzw. „słów kluczowych” - odzwierciedlających kwintesencję problemu pracy dyplomowej,
- w tytule przytaczamy tylko pełne nazwy - nie można używać skrótów,
- nie może zawierać wieloznacznych pojęć i zbyt szerokich (np. wolność, równość).
W jaki sposób skonstruować tytuł pracy dyplomowej?:
- Najpierw należy określić temat pracy - dziedzinę zainteresowań:
*np. administracja.
- Następnie zawęzić zakres pracy do konkretnego zagadnienia:
*podmioty lokalnej polityki społecznej - samorząd i organizacje.
- Zawęzić zakres czasowy do wybranego przedziału:
*w latach 2009-2014.
- Dalej należy jeszcze zawęzić zakres merytoryczny do konkretnego przypadku, który ma w Waszej pracy posłużyć jako przykład dla opisywanych w niej poglądów:
*na przykładzie gminy Sławno.
- Pierwsza wersja tytułu:
*Podmioty lokalnej polityki społecznej - samorząd i organizacje na przykładzie gminy Sławno w latach 2009-2014.
- Przejdź do utworzenia możliwych wariantów tytułu (np. możesz zmienić kolejność wyrazów lub je wyciąć, albo uzupełnić treść tytułu jakimiś innymi pojęciami, które są związane z tematem Waszej pracy) np. :
*Samorząd i organizacje - jako podmioty lokalnej polityki społecznej na przykładzie gminy Sławno w latach 2009-2014,
*Znaczenie samorządu i organizacji pozarządowych w lokalnej polityce społecznej na przykładzie gminy Sławno w latach 2009-2014,
*Samorząd i organizacje pozarządowe w lokalnej polityce społecznej na przykładzie gminy Sławno w latach 2009-2014.
- Wybierzcie najbardziej odpowiedni i trafny wariant, który krótko ujmuje treść Waszej pracy dyplomowej:
*„Samorząd i organizacje pozarządowe w lokalnej polityce społecznej na przykładzie gminy Sławno w latach 2009-2014”.
Powodzenia!
Zapraszamy do przeczytania rozdziału III - 'Od czego zacząć pisanie pracy?', a dokładnie podpunktu 1. 'Wymogi merytoryczne'.
|
|
Spis zawartości.
I. Wprowadzenie.
II. Podejmujemy decyzje.
III. Od czego zacząć pisanie pracy?
IV. Struktura pracy dyplomowej.
V. Techniczne opracowanie pracy.
VI. Estetyka pracy dyplomowej.
VII. Regulacje regulaminowe.
|