STRONA TYTUŁOWA pracy licencjackiej, magisterskiej lub innej pracy dyplomowej.
Kochani Czytelnicy, w poprzednim rozdziale mieliście okazję zaznajomić się z informacjami na temat wymogów merytorycznych i formalnych, których przestrzeganie stanowi klucz do napisania bardzo dobrej pracy licencjackiej, pracy magisterskiej czy też innej pracy dyplomowej. Dowiedzieliście się od czego zacząć pisanie pracy naukowej i w jaki sposób możecie zorganizować swoje pisarskie działania dzięki układowi pracy, harmonogramowi i poprawnie skonstruowanemu konspektowi. Mamy nadzieję, że nasz poradnik pisania był do tej pory dla Was pomocny..., że odnaleźliście w nim odpowiednie przykłady, wzory i wszelkie podpowiedzi ułatwiające pisanie pracy dyplomowej.
Teraz przyszedł już odpowiedni moment na zapoznanie się z informacjami dotyczącymi strony tytułowej, która to musi stanowić pierwszą stronę każdej pracy dyplomowej.
Wzorcowa strona tytułowa pracy dyplomowej musi zawierać:
- Nazwę uczelni (czcionka Times New Roman, 16 pkt., pogrubiona; wielkie litery; prawy, górny róg strony tytułowej).
- Nazwę wydziału (czcionka Times New Roman, 16 pkt., pogrubiona; wielkie litery; prawy, górny róg strony tytułowej, zaraz po nazwą uczelni).
- Imię i nazwisko autora pracy, a także numer indeksu/albumu (wyśrodkowane, czcionka Times New Roman, 16 pkt., pogrubiona).
- Tytuł pracy dyplomowej (środkowa część strony tytułowej, czcionka Times New Roman 24 pkt., kursywa, pogrubiona).
- Kierunek i specjalność autora pracy (czcionka Times New Roman, 14 pkt., pod tytułem, po lewej stronie).
- Imię i nazwisko promotora (czcionka Times New Roman, 14 pkt., pogrubiona; prawy, dolny róg strony tytułowej).
- Nazwę miasta, rok złożenia oraz obrony pracy dyplomowej (wyśrodkowane, czcionka Times New Roman, 14 pkt., kursywa, pogrubiona; dół strony tytułowej).
Powyższe wytyczne zawsze się sprawdzają w pracach dyplomowych (zaufajcie naszemu doświadczeniu). Jednak radzimy Wam wejść na stronę internetową Swojej uczelni - na której to pewnie będziecie mogli znaleźć wzór strony tytułowej (lub nawet kilka takich wzorów, przykładów). Bowiem czasem zdarza się, że dana uczelnia ma swoje indywidualne wymagania - co do wyglądu strony tytułowej (wtedy musicie się do nich dostosować).
Pamiętajcie, że w trakcie konstruowania strony tytułowej, należy wystrzegać się następujących błędów:
- Nie ozdabiajcie strony tytułowej rysunkami, zbędnymi wzorami, zdjęciami czy logami.
- W nazwach kierunków i specjalności studiów, należy napisać z wielkiej litery pierwszy wyraz, a następne wyrazy już z małych liter - na przykład: Socjologia turystyki i rekreacji, Animacja społeczno - kulturalna i profilaktyka..
- Nie możecie pisać, na przykład - „napisana pod kierunkiem prof. Krzysztof Michalski”. Pamiętajcie, że w języku polskim odmieniamy nazwiska. Zatem poprawną formą będzie napisanie - „pod kierunkiem prof. Krzysztofa Michalskiego”.
- Nie wprowadzajcie dodatkowych opisów. Niepotrzebne jest pisanie: „Nr albumu: 2010” albo „Kierunek: Socjologia” (osoby, które opracowują dokumentację do egzaminu dyplomowego, wiedzą - co jest numerem albumu, co nazwą kierunku, a co tytułem pracy).
Ponadto musicie wiedzieć, że:
- Gdy skrót jest tworzony przez odrzucenie końcówki wyrazu, to po kilku początkowych literach stawiamy kropkę , czyli - profesor = prof.
- Zgodnie z zasadami polskiej ortografii - po skrótach utworzonych przez połączenie pierwszej i ostatniej litery skracanego wyrazu, nie stawiamy kropki - na przykład: magister = mgr ; doktor = dr
- Jeśli skrót utworzony przez połączenie pierwszej i ostatniej litery wyrazu, występuje w innym przypadku niż mianownik, to należy postawić kropkę - na przykład: „pod kierunkiem magistra Jana Kowalskiego” = „pod kierunkiem mgr. Jana Kowalskiego”; „pod kierunkiem doktora Krzysztofa Michalskiego” = „pod kierunkiem dr. Krzysztofa Michalskiego”.
- Postawienie kropki po skrócie lub jej brak może także zależeć od płci danej osoby: egzamin u doktor Kobiałki (‘kobiety’) = egzamin u dr Kobiałki (bez kropki); egzamin u doktora Kobiałki (‘mężczyzny’) = egzamin u dr. Kobiałki (z kropką).
- Jeśli występują formy liczby mnogiej, to skrót zapisujemy wtedy dwa razy przed pierwszym z wymienianych nazwisk i nie stawiamy kropek: dr dr Krzysztof Michalski i Jan Kowalski.
* Zaznaczamy , że nie należy stawiać numeru na stronie tytułowej pracy licencjackiej, pracy magisterskiej czy też pracy inżynierskiej. Uwzględniamy jednak stronę tytułową w numeracji (czyli kolejna strona po tytułowej - musi nosić numer 2, etc.).
* Pamiętajcie, że zawsze trzeba dokładnie sprawdzić tekst, aby ustrzec się niepotrzebnych błędów i literówek.
Czytaj dalej: 'Spis treści'.
|
|
Spis zawartości.
I. Wprowadzenie.
II. Podejmujemy decyzje.
III. Od czego zacząć pisanie pracy?
IV. Struktura pracy dyplomowej.
V. Techniczne opracowanie pracy.
VI. Estetyka pracy dyplomowej.
VII. Regulacje regulaminowe.
|