OPRAWA PRACY licencjackiej, magisterskiej, inżynierskiej i innych prac dyplomowych.
Drodzy Czytelnicy; napisanie pracy, dzięki której będzie możliwe uzyskanie odpowiedniego stopnia naukowego, nie należy do najprostszych zadań. Wymaga wielu poświęceń, zarwanych nocy i ogromu czasu poświęconego na organizację i samo pisanie. Po wielu miesiącach, tygodniach i godzinach spędzonych na pisaniu pracy dyplomowej (pracy licencjackiej, pracy magisterskiej, pracy inżynierskiej); a także po wielu konsultacjach z promotorem oraz długim czasie spędzonym przed komputerem, w bibliotekach, księgarniach, itd.; nareszcie przyszedł czas na uwieńczenie Waszej harówki - poprzez wydrukowanie oraz oprawienie pracy dyplomowej.
Zatem w każdej pracy dyplomowej należy dbać nie tylko o techniczne aspekty jej pisania oraz o wszelkie formalne elementy niezbędne do skonstruowania wartościowego tekstu, ale również o poprawną realizację wydruku i oprawy pracy dyplomowej, na przykład pracy magisterskiej (do czego należy poczynić odpowiednie przygotowania).
Co należy wiedzieć przed wydrukowaniem oraz oprawieniem pracy dyplomowej (pracy licencjackiej, pracy magisterskiej, pracy inżynierskiej) ?
Trzeba się dokładnie zapoznać z wymaganiami Waszej uczelni względem elementów, które wpływają na wygląd pracy dyplomowej; na przykład:
- Sposobu wydruku (wydruk jednostronny albo dwustronny).
- Ilości egzemplarzy dla druku jednostronnego oraz druku dwustronnego w danej oprawie.
- Konkretnego rodzaju oprawy dla druku jednostronnego i druku dwustronnego (miękka oprawa/twarda oprawa/bindowanie/ termobindowanie).
- Rodzaju wydruku dla wszystkich egzemplarzy (mono/kolor).
(Wydruk stron czarno-białych oraz stron kolorowych jest automatycznie zliczany przez urządzenie. Zatem odnośniki do stron, które zostały oznaczone niebieskim kolorem, zostaną policzone jako strony kolorowe. Dlatego dobrze będzie pousuwać tzw. ”hiperłącza”).
Drodzy Czytelnicy, pamiętajcie o tym, że każda uczelnia ma swoje indywidualne wymogi dotyczące drukowania, oprawiania i oddawania pracy dyplomowej. Co jeszcze możemy Wam podpowiedzieć (redakcja serwisu www.pracedyplomowe.edu.pl) odnośnie takich technicznych kwestii:
- Studenci mają obowiązek złożenia w dziekanacie - jednego egzemplarza (egzemplarza archiwalnego) pracy dyplomowej (pracy licencjackiej, pracy magisterskiej, pracy inżynierskiej); czyli dokumentu, który zostanie przeznaczony do przechowywania w Archiwum Uczelni.
- Egzemplarz archiwalny pracy dyplomowej, na przykład pracy magisterskiej, przechowywany jest w teczce akt osobowych Studenta - w Archiwum Uczelni.
- Przed złożeniem egzemplarza pracy dyplomowej do dziekanatu (przeznaczonego do archiwum) musi on zostać podpisany przez promotora z datą przyjęcia pracy, a także opatrzony podpisem dyrektora instytutu i pieczątką (lub któregoś z jego zastępców). Powinien również być objętościowo jak najmniejszy, czyli wydrukowany dwustronnie oraz oprawiony miękką okładką (wtedy zajmuje mniej miejsca) lub zbindowany, a najlepiej termobindowany z przezroczystą okładką z przodu.
Do tego dokumentu należy również dołączyć płytę CD z elektroniczną wersją pracy - z plikiem, z którego dokonano wydruku. Płyta powinna być opatrzona imieniem i nazwiskiem autora pracy dyplomowej oraz numerem jego indeksu.
Uwaga!
Całość pracy dyplomowej (pracy licencjackiej, pracy magisterskiej, pracy inżynierskiej) musi zostać zapisana w jednym pliku.
- Przeważnie (w zależności od indywidualnych wymagań uczelni) Studenci są zobowiązani do złożenia w jednostce dydaktycznej (w terminie wyznaczonym regulaminowo) trzech jednakowych egzemplarzy pracy dyplomowej. Dokumenty te powinny zostać własnoręcznie podpisane przez Studenta oraz kierującego pracą (promotora). Jeden egzemplarz pracy pozostanie, jak już wspomnieliśmy powyżej - w Archiwum Uczelni, drugi przeznaczony zostanie dla promotora, natomiast trzeci dla recenzenta.
- Dokumenty, które trafią do promotora i recenzenta muszą zostać wydrukowane i oprawione metodą wymaganą na danej uczelni lub według indywidualnych wymagań promotora i recenzenta. Zazwyczaj jednak oba te egzemplarze drukuje się jednostronnie (co po prostu ułatwia ich czytanie).
- Jeśli promotor i recenzent nie wyrażą chęci zachowania egzemplarza otrzymanej pracy (na przykład licencjackiej), to dokumenty te zostaną zwrócone Absolwentowi - po obronie pracy dyplomowej.
- Warto jest wydrukować i oprawić pracę dyplomową w czterech egzemplarzach - tak by pozostawić jeden egzemplarz dla siebie.
- Ukończona praca dyplomowa (praca licencjacka, praca magisterska czy też praca inżynierska) jest jednym z warunków dopuszczenia Studenta do egzaminu dyplomowego.
- Praca dyplomowa zostaje dopuszczona do obrony dopiero po uzyskaniu dwóch pozytywnych ocen od promotora oraz recenzenta.
- Warto wiedzieć, że w przypadku dłuższej nieobecności promotora, która mogłaby wpłynąć na opóźnienie terminu złożenia pracy dyplomowej przez Studenta; dziekan ma obowiązek wyznaczyć innego opiekuna pracy.
- Dla uzasadnionych przypadków - na pisemny wniosek Studenta poparty przez promotora, dziekan może ustalić indywidualny tryb procedury dotyczącej oddania pracy dyplomowej.
- Pracę licencjacką, pracę magisterską czy też pracę licencjacką należy złożyć w dziekanacie najpóźniej - 14 dni przed datą obrony, co jest jednym z warunków przystąpienia do obrony pracy dyplomowej.
*Jak przygotować pracę dyplomową (pracę licencjacką, pracę magisterską, pracę inżynierską) do druku jednostronnego?
Należy to uczynić zgodnie z wymaganiami, które obowiązują na Waszej uczelni. Radzimy Wam jednak wziąć pod uwagę fakt, że ze względu na oprawę pracy, lewy margines powinien wynosić 3,5 cm (2,5 cm + 1 cm właśnie na oprawę pracy dyplomowej). Jeśli chodzi o numerację, to zawsze musi ona widnieć na dole karki i po jej prawej stronie - w prawym dolnym rogu (nie polecamy numeracji na środku strony).
*Jak przygotować pracę dyplomową (pracę licencjacką, pracę magisterską, pracę inżynierską) do druku dwustronnego?
Przygotowania te muszą również przebiegać zgodnie z wymaganiami obowiązującymi na danej uczelni. Jednak z naszego doświadczenia wiemy, że wersja dwustronna pracy dyplomowej powinna mieć lustrzane marginesy oraz zewnętrzną numerację (czyli nieparzystą numerację - na dole i po prawej stronie kartki oraz parzystą - na dole lewej strony).
Drodzy Czytelnicy, w końcowej części tego artykułu - wspomnimy Wam jeszcze krótko, gdzie można zlecić wydrukowanie i oprawę pracy dyplomowej (pracy licencjackiej, pracy magisterskiej, pracy inżynierskiej) :
- Internetowy punkt usług poligraficznych - w Polsce działa ich bardzo dużo. wystarczy skorzystać z wyszukiwarki i odnaleźć najbardziej odpowiedni dla siebie punkt - w miarę sprawdzony (sprawny i szybki), z rozsądnymi cenami.
- Punkty poligraficzne znajdujące się w pobliżu uczelni - warto jest korzystać z takich punktów, ponieważ bardzo często działają one w porozumieniu z uczelniami, a co za tym idzie - spełniają standardy oprawiania prac dyplomowych i druku, które tam obowiązują.
Pamiętajcie o tym, że bez względu na to z jakiego rodzaju usług skorzystacie, zawsze odpowiednio wcześnie należy ustalić - jakie indywidualne wymogi obowiązują na Waszej uczelni i dokładnie sprecyzować te wymagania, w wybranym przez Was punkcie poligraficznym.
Czytaj dalej - " Estetyka pracy dyplomowej czyli elementy, które wpływają na jakość i ładny wygląd tekstu pracy dyplomowej".
|
|
Spis zawartości.
I. Wprowadzenie.
II. Podejmujemy decyzje.
III. Od czego zacząć pisanie pracy?
IV. Struktura pracy dyplomowej.
V. Techniczne opracowanie pracy.
VI. Estetyka pracy dyplomowej.
VII. Regulacje regulaminowe.
|