CO POWINNO POPRZEDZIĆ PROCES PISANIA ... pracy licencjackiej, pracy magisterskiej...?
Na czym powinny polegać Twoje przygotowania do pisania pracy licencjackiej, pracy magisterskiej lub innej pracy dyplomowej?
Proces pisania pracy dyplomowej muszą poprzedzać wstępne przemyślenia na temat zbierania materiałów,
na których to każda praca licencjacka czy też praca magisterska muszą się opierać.
Oczywiście osobiste przemyślenia i refleksje są równie ważne (czy to jeśli chodzi o pracę licencjacką, pracę magisterską czy innego rodzaju pracę dyplomową),
ale muszą się zawsze odnosić lub wynikać ze wszelkich materiałów naukowych (książek, czasopism, itp. ...), które są opracowywane przez specjalistów z danej dziedziny.
Zatem, zanim przystąpisz do pisania pracy licencjackiej lub innej - musisz wiedzieć o czym pisać oraz mieć o czym pisać.
Dlatego właśnie, zacznij od uporządkowania swoich myśli i preferencji pisarskich (pomyśl na jaki temat, pisałoby Ci się: łatwo, lekko i przyjemnie)
oraz zastanów się nad tym, co Cię najbardziej interesuje i o co chciałabyś/łbyś dokładnie - zawrzeć w swojej pracy licencjackiej czy też pracy magisterskiej.
Nie warto na pewno pisać o czymś - wbrew sobie, co nas (mówiąc potocznie) po prostu 'nie kręci'. Wiemy od naszych Klientów oraz z własnego doświadczenia,
że pisanie o czymś, co nas kompletnie nie interesuje; wiążę się tylko z niepotrzebnym stresem i do tego zajmuje bardzo dużo czasu.
Jeśli już wiesz, co chciałabyś/łbyś zawrzeć w swojej pracy dyplomowej, to przejdź do etapu sprawdzania materiałów do pisania.
Błędne jest myślenie, że sprawdzanie takich naukowych treści, powinno odbywać się dopiero od momentu zaakceptowania tematu (przez Twojego promotora).
Nic bardziej mylnego. Należy to już zrobić wcześniej! Dlaczego? Przede wszystkim po to, aby dowiedzieć się czy istnieje dostateczny zasób publikacji i wszelkich źródeł - z dziedziny, która Cię interesuje.
Takie wcześniejsze poszukiwania materiałów naukowych, często uwidaczniają, że jest ich zbyt mało (np. w zbiorach bibliotecznych; a w księgarniach i w Internecie -
są wręcz nie do zdobycia). W takiej sytuacji nie należy poruszać tematu, którego nie będziesz mogła/mógł podeprzeć na wiarygodnej i naukowej wiedzy.
Należy także zwrócić szczególną uwagę na dostępność materiałów źródłowych, ponieważ zdarza się, że (z uwagi na ich unikalność) nie są one ogólnie dostępne;
a jeśli nawet są osiągalne, to często w nieznanych nam językach.
Warto także zdawać sobie sprawę z faktu, że jeśli zamierzasz dokonać analizy działalności samorządów bądź firm,
to należy do tego podejść niezwykle ostrożnie. Sprawdź wtedy wcześniej czy nie będziesz miała/ł - problemów z uzyskaniem potrzebnych Ci danych.
Zdarza się bowiem, że niektóre firmy niechętnie ujawniają informacje o swojej działalności.
Jeśli dostosujesz się do naszych powyższych rad i wskazówek, to ułatwi Ci to w przyszłości - pisanie pracy licencjackiej lub pracy magisterskiej.
Twoje myślenie o tworzeniu pracy dyplomowej - stanie się bardziej uporządkowane i klarowne, a temat Twojego 'życiowego dzieła' - nie będzie ulegał ciągłym zmianom.
Jeśli chcesz się dowiedzieć czegoś więcej na temat:
rodzajów wydawnictw, które mogą się przydać do napisania pracy dyplomowej (praca licencjacka, praca magisterska, praca inżynierska...),
poznać tajniki gromadzenia materiałów naukowych lub wszelkie nowinki dotyczące badań (prace badawcze), to zapraszamy do podrozdziału: 'Materiały i badania'.
Czytaj dalej 'Wybór promotora' w rozdziale 'Podejmujemy decyzję'.
|
|
Spis zawartości.
I. Wprowadzenie.
II. Podejmujemy decyzje.
III. Od czego zacząć pisanie pracy?
IV. Struktura pracy dyplomowej.
V. Techniczne opracowanie pracy.
VI. Estetyka pracy dyplomowej.
VII. Regulacje regulaminowe.
|