Mobbing jako współczesne zagrożenie miejsca pracy na przykładzie Orange Polska S.A.

Wstęp .........7

Mobbing jako specyficzny rodzaj przemocy

1.1. Stres jako przyczyna mobbingu........... 11
      1.2. Mobbing – charakterystyka zjawiska........... 13
         1.2.1. Przyczyny i rodzaje mobbingu ...........16
            1.2.1.1. Profil psychologiczny agresora ...........20
            1.2.1.2. Profil psychologiczny ofiary ...........23
         1.2.2. Konsekwencje doświadczania mobbingu ...........27
      1.3. Czynniki utrudniające walkę z mobbingiem........... 31
      1.4. Koszty mobbingu dla organizacji ...........33

Mobbing w miejscu pracy, aspekty prawne, przeciwdziałanie

2.1. Dobra osobiste pracowników ...........37
         2.1.1. Przykłady naruszenia dóbr z powodu mobbingu........... 41
         2.2. Podstawy prawne ochrony przed mobbingiem........... 45
         2.2.1. Akty prawa międzynarodowego ...........45
         2.2.2. Prawo Unii Europejskiej ...........50
         2.2.3. Konstytucja RP ...........56
      2.3. Pojęcie mobbingu w świetle kodeksu pracy........... 61
      2.4. Przeciwdziałanie mobbingowi........... 65

Mobbing w korporacji na przykładzie Orange Polska S.A.

3.1. Charakterystyka badanej instytucji...........69
      3.2. Przedstawienie respondentów ...........71
      3.3. Ocena zjawiska w Orange Polska S.A. na podstawie badań ankietowych........... 75
      3.4. Podsumowanie............ 87

Zakończenie ...........89
Literatura ...........93
Spis rysunków ...........101
Spis wykresów ...........103
Spis tabel ...........105
Spis załączników ...........107

Praca składa się ze wstępu, trzech rozdziałów części głównej, zakończenia, bibliografii, wykazu rysunków.
      W pierwszym rozdziale zidentyfikowano pojęcie mobbingu. Przedstawiono także bodźce i reakcje stresowe, jakim nieustannie ulega człowiek a jakie mogą być przyczyną przemocy psychicznej. Zaprezentowane zostały konkretne wskazówki, co zrobić aby nie dać się wciągnąć w spiralę mobbingu. Co ważne, dodatkowo omówiono wątek kosztów mobbingu, które są dosyć niewygodnym ale istotnym tematem dla organizacji.
      Drugi rozdział poświęcony został prawnym aspektom mobbingu we wszystkich jego wymiarach zarówno w Polsce jak i innych krajach. Przedstawiono sposoby zapobiegania i wczesnej interwencji wobec tego zjawiska w organizacji. Omówiono między innymi niezwykle istotną kwestię gromadzenia wiarygodnego materiału dowodowego w drodze roszczeń sądowych. Ostatni podrozdział przedstawia kierunki przeciwdziałania mobbingowi zarówno od strony prawnej jak i organizacyjnej. Szczególny nacisk został położony na kwestię właściwego przygotowania i wdrożenia u pracodawcy wewnętrznej polityki antymobbingowej.
      W trzecim rozdziale, mającym charakter empiryczny, dokonano ocenę skali w jakiej występuje zjawisko mobbingu w badanej organizacji jaką jest Orange Polska S.A. Przeprowadzona ankieta pozwoli uzyskać odpowiedź między innymi na pytania jakie działania mobbingowe są stosowane w tejże organizacji oraz czy mobbowani korzystają z dostępnych form pomocy. Przy pisaniu pracy wykorzystano metody krytycznej analizy literatury przedmiotu, aktów prawnych i źródeł internetowych, obserwacji praktyki wybranej organizacji oraz badania ankietowego przeprowadzonego wśród jej pracowników.

Szybkie i wygodne płatności.
dostepne formy płatności