|
|
Zobacz prace podzielone tematami:
|
|
|
|
Numer pracy:
|
11350
|
Temat pracy:
|
Czynności administracyjnoprawne poprzedzające budowę.
|
Liczba stron:
|
62
|
Spis treści / plan pracy:
|
Wykaz skrótów.........3
Wstęp......... 4
Rozdział 1
Zagospodarowanie nieruchomości do celów budowlanych.
1.1 Własność.......... 13
1.2 Użytkowanie wieczyste.......... 14
1.3 Umowa.......... 16
Rozdział 2
Wymogi zagospodarowania przestrzennego
2.1 Wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.......... 26
2.2 Decyzja o warunkach zabudowy.......... 30
Rozdział 3
Projekt budowlany.
Rozdział 4
Zgoda organu administracji
4.1 Zgłoszenie budowy z projektem.......... 45
4.2 Uzyskanie pozwolenia na budowę.......... 48
Zakończenie .........53
Źródła prawa......... 56
Orzecznictwo......... 58
Wykaz literatury......... 59
Źródła internetowe......... 62
Opis zawartości pracy:
Nadrzędnym celem pracy jest analiza przepisów prawa obejmujących system czynności administracyjnoprawnych poprzedzających rozpoczęcie budowy.
Rozdział pierwszy poświęcony jest tematowi zagospodarowania przez inwestora nieruchomości do celów budowlanych. W tym rozdziale określone są również, stany prawne nieruchomości oraz rola jaką może spełniać dana nieruchomość, a w szczególności zastosowanie terenu nieruchomości, jak i jej stan prawny. Przedstawione są ,także dotychczasowe rozwiązania prawne, przede wszystkim na poziomie ustawowym w sferze prawa budowlanego i kodeksu cywilnego. W celu zachowania jasności wywodu dokonano przy tym podziału na trzy podrozdziały omawiające zasadnicze założenia tej części, czyli własność, użytkowanie wieczyste oraz umowę.
W rozdziale drugim skupiono się na problematyce związanej z zagospodarowaniem przestrzennym, co pozwoliło na wyodrębnienie poszczególnych organów na szczeblu ogólno- krajowym i gminnym. Określono również, domenę władztwa określonych organów w zakresie odpowiedzialności za opracowanie zagospodarowania przestrzennego oraz jego stosowanie. Szczegółowo przedstawiono także, wypis z miejscowego planu zagospodarowana przestrzennego i decyzję o warunkach zabudowy. Zasygnalizowano również istotę konsekwencji prawnych spowodowanych naruszeniem przepisów prawa budowlanego w tym zakresie.
Rozdział trzeci oparty jest na przedstawieniu projektu budowlanego oraz jego uzasadnionej szczegółowości. Projekt budowlany to opracowanie projektowe o największej randze z punktu widzenia roli oraz znaczenia, jakie mu przypisano. Jego treść, forma graficzna i procedury, które związane są z przygotowaniem projektu musiały zostać maksymalnie sformalizowane. Wypunktowane tu zostały elementy proceduralne, jak również kolejne, następujące po sobie elementy procedury.
Ostatnia część pracy czyli, rozdział czwarty, koncentruje się na problematyce wydania zgody na rozpoczęcie budowy. Opisano w tej części zasadność postępowania organu, jak również procedury przy wydawaniu decyzji. Przedstawiono także warunki jakie inwestor musi spełnić w celu uzyskania decyzji. Dodatkowo ukazane zostały kwestie terminów, które są nieodłącznym elementem uzyskania ostatecznej decyzji. Integralną częścią tego rozdziału jest również, dogłębne przedstawienie zgłoszenia budowy z projektem oraz ostatecznego uzyskania pozwolenia na budowę.
Literatura poświęcona zagadnieniu jest oparta głównie na istniejących aktach prawnych oraz na ich komentarzach. W tej sytuacji pomocne w trakcie pisania pracy okazały się opracowania o bardziej przekrojowym charakterze, które poruszały tematykę. Bardzo stosowne okazywały się uwagi znajdujące się w poszczególnych komentarzach do ustawy o prawie budowlanym. Wykorzystano także artykuły z czasopism oraz opracowań fachowych ze stron internetowych. Niezmiernie pomocne było orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz Wojewódzkich Sądów Administracyjnych. Rola przytoczonych wyroków okazała się niezrównana w wyjaśnieniu i interpretowaniu częstokroć niejasnych przepisów prawa. Jednocześnie należy podkreślić, że choć wiele przywołanych wyroków w niniejszej pracy zapadło pod jurysdykcją przepisów w brzmieniu uprzednio obowiązującym, to mimo to przytaczane one były z zastosowaniem reguły aktualności w obecnym stanie prawnym.
Pracę przygotowano głównie w oparciu o publikację z dziedzin prawa budowlanego, kodeksu cywilnego, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz orzecznictwa sądowego w tym zakresie.
|
|
|
|