|
|
Zobacz prace podzielone tematami:
|
|
|
|
Numer pracy:
|
11241
|
Temat pracy:
|
Bitcoin jako forma waluty elektronicznej
|
Liczba stron:
|
54
|
Spis treści / plan pracy:
|
Wstęp
Rozdział 1
1.1. Pojęcie i ewolucja pieniądza
1.1.1. Definicja pieniądza fiducjarnego
1.2. Czynniki decydujące o powstaniu pieniądza cyfrowego
1.3. Internet i zjawisko wykluczenia cyfrowego
1.4. Bitcoin jako dobro innowacyjne
1.4.1. Koncepcja innowacji według Schumpetera
Rozdział 2
2.1. Czym jest Bitcoin? Powstanie wirtualnego pieniądza
2.2. Protokół proof-of-work i baza danych blockchain
2.3. Istota i transakcje Bitcoina
2.4. Emisja, kształtowanie cen i obrót wtórny BTC
2.5. Upowszechnienie i użycie Bitcoina
2.6. Rozwój i historia giełd oraz wymiana Bitcoina
2.7. Inwestycje typu venture capital i finansowa stolica BTC
2.8. Aspekty prawne Bitcoina
Rozdział 3
3.1. Analiza kursu Bitcoina
3.2. Perspektywy i determinanty rozwoju Bitcoina
Zakończenie
Bibliografia
Opis zawartości pracy:
Celem pracy jest ukazanie genezy i uwarunkowań ekonomiczno-społeczno-technicznych powstania waluty elektronicznej Bitcoina oraz analiza funkcjonowania tej waluty w przestrzeni gospodarczej od narodzin do dnia dzisiejszego.
Twórca, anonimowy Satoshi Nakamoto dał nam bowiem nie tylko możliwość stworzenia tej jednej cyfrowej waluty, ale udostępnił potężny system bazujący na kryptografii, który sam nad sobą stanowi kontrolę, korzystając jedynie z mocy obliczeniowej komputerów swoich użytkowników. System ten nadaje się do stworzenia nie tylko innych walut, ale również technologicznego wsparcia całkiem odmiennych obszarów Internetowej potęgi. Bitcoin mimo 7 lat „życia” nadal nie został w pełni sklasyfikowany, rządy poszczególnych państw nie potrafią sobie poradzić z jego uregulowaniem, a entuzjaści nowych technologii niepewnie podchodzą do waluty obarczonej tak dużym ryzykiem inwestycyjnym.
Praca składa się z trzech rozdziałów, w których kolejno starano się przeanalizować czynniki decydujące o powstaniu nowego pieniądza.
Pierwszy rozdział przedstawia historię środków płatniczych, które tak dynamicznie zmieniały swoją formę i przystosowywały się do zmian technologicznych i nowych wymogów rynkowych.
Zależności i skutki innowacji zainteresowały przede wszystkim zwolennika austriackiej szkoły ekonomii - Josepha Aloisa Schumpetera.
Istota i rola innowacji jest bowiem powodem powstawania tak awangardowych odmian systemów zarówno pieniężnych jak i dotyczących pozostałych gałęzi gospodarki,
mimo istnienia sprawdzonych, stabilnych rozwiązań.
Rozdział drugi to próba unifikacji wiedzy, która nadal ma nie do końca jednogłośny wydźwięk. Literatury traktującej o Bitcoinie jest jeszcze stosunkowo mało i
nie dojrzała ona do stopnia, w którym wyłaniają nam się jednoznaczne i pewne wzorce.
Kryptowaluta niosąc tyle możliwości i pozwalając na taką różnorodność w zakresie użycia stanowi nie lada wyzwanie dla autorów pojawiających się publikacji.
W trzecim rozdziale pojawia się jednak garść najważniejszych informacji o kreacji, obrocie, giełdach i aspektach prawnych wirtualnej waluty. W tym samym rozdziale można zobaczyć jak niejasna jest również kwestia regulacji ze strony władz poszczególnych państw, którzy nie potrafią poprawnie ocenić Bitcoina i ustosunkować się do jego użycia przez swoich obywateli. Część państw takich jak Niemcy czy Stany Zjednoczone pozwala na dowolną aktywność związaną z obrotem Bitcoina, w efekcie sprzyjając jego rozwojowi, a inne państwa zabraniają jakiegokolwiek kontaktu z walutą bądź za każdorazowe wzbogacenie wymagają zapłacenia podatku. Są jednak też takie państwa jak Ekwador, które widzą potencjał w kryptowalutach, jednak zakazują ich użycia w celu wprowadzenia własnego, państwowego pieniądza działającego na zasadzie otwartoźródłowego oprogramowania i sieci peer-to-peer. Ostatni rozdział to z kolei analiza gwałtowanie zmieniającego się kursu waluty Bitcoin, próba powiązania skoków i trendów spadkowych z decyzjami dużych spółek i rządów poszczególnych państw, które nadal mają ogromny wpływ na kształtowanie kursu BTC. Pracę wieńczy opis kilku scenariuszy, które mają szansę dołączyć w najbliższej przyszłości do historii Bitcoina i zadecydować o jego przyszłości. Ze względu na otwarty charakter projektu i ciągły rozwój nie można z większym prawdopodobieństwem faworyzować jednej ze ścieżek rozwoju i pozostaje nam jedynie czekać w celu sprawdzenia, która wizja okaże się trafna. Sam twórca, Satoshi napisał już w 2009 roku, że jest przekonany iż wolumen transakcji Bitcoin za 20 lat będzie albo bardzo duży, albo całkowicie wyjdzie z użycia.
Kontrowersyjny charakter Bitcoina i całkowicie odmienne zdanie wielu polityków, publicystów, informatyków i biznesmenów pozwoliło jednak na stworzenie pracy,
w której odzwierciedlone zostały nastroje, wątpliwości oraz opinie przedstawicieli firm, instytucji i entuzjastów świata wirtualnych walut.
|
|
|
|