Pracoholizm jako zjawisko patologiczne

Zachowania etyczne i nieetyczne w organizacji
      1.1. Zachowania dysfunkcyjne i patologiczne w organizacji
      1.2. Rola i znaczenie etyki w zarządzaniu kadrami
      1.3. Rola menedżera w zarządzaniu nieetycznymi pracownikami

Pracoholizm jako przykład zachowania nieetycznego
      2.1. Istota i pojęcie zjawiska pracoholizmu
      2.2. Uwarunkowania indywidualne, grupowe oraz organizacyjne pracoholizmu.
      2.3. Rodzaje pracoholizmu
      2.4. Skutki pracoholizmu w wymiarze jednostkowym, organizacyjnym, społecznym
      2.5. Metody zapobiegania procesowi pracoholizmu

Pracoholizm – blaski i cienie
      3.1. Metodyka badawcza
      3.2. Charakterystyka materiału empirycznego
      3.3. Podsumowanie materiału empirycznego

Zakończenie
Spis tabel
Spis rysunków

Do weryfikacji hipotez użyto metody jakościowej w postaci wywiadu. Pomysł na pracę stanowi wyraz zainteresowania problematyką zarządzania zasobami ludzkimi oraz socjologią. Uzasadniając wybór problematyki, należy zauważyć, iż jest ona uniwersalna, wielowymiarowa i szczególnie ważna zarówno z punktu widzenia socjologów jak i praktyków zarządzania. Pracoholizm należy bowiem do tych zjawisk, które wywiera wpływ na funkcjonowanie jednostki, jej rodziny oraz organizacji z którą jest ona związana. Opracowanie składa się z trzech rozdziałów.
      W pierwszym rozdziale omówiono zachowania dysfunkcyjne i patologiczne w organizacji. Ponadto wskazano na znaczenie etyki w zarządzaniu zasobami ludzkimi. Zwieńczenie rozdziału pierwszego stanowi przybliżenie roli menedżera w zarządzaniu nieetycznymi pracownikami. Diagnoza zachowań patologicznych może stanowić skarbnicę wiedzy o organizacji.
      W rozdziale drugim skupiono się na analizie zjawiska pracoholizmu jako przykładu zachowania patologicznego. Przedstawiono jego istotę, uwarunkowania (indywidualne, grupowe, organizacyjne) oraz skutki w wymiarze jednostkowym, organizacyjnym i społecznym. Zaprezentowano również rodzaje pracoholizmu. Uzupełnienie powyższych elementów stanowią metody zapobiegania procesowi pracoholizmu.
      Trzeci rozdział pracy zawiera metodykę badań własnych. Opisano w nim metodykę badań, przedstawiono zgromadzony materiał empiryczny oraz wnioski z jego opracowania.