Realizacja zadań publicznych o znaczeniu lokalnym na przykładzie współdziałania ochotniczej straży pożarnej z organami gminy XYZ

Wstęp ........3

Zadania administracji samorządowej o znaczeniu lokalnym

1.1.Zadania własne i zadania zlecone........5
      1.2. Zadania samorządu terytorialnego w zakresie bezpieczeństwa i porządku publicznego........9
         1.2.1. Pojęcia i terminy z zakresu bezpieczeństwa ........ ........ 11

Organizacje pozarządowe w ochronie ludności

2.1. Organizacje pozarządowe biorące udział w ratownictwie........14
      2.2. Rola i znaczenie Ochotniczej Straży Pożarnej........16
         2.2.1. Historia Ochotniczej Straży Pożarnej........18
      2.3. Podstawy prawne organizacji i działania OSP........21
      2.4. Struktura organizacyjna OSP w gminie Bierutów........ 23

Działalność OSP w Gminie Bierutów w ocenie strażaków ochotników. (Wyniki badań własnych)

3.1. Charakterystyka badanej zbiorowości ........27
      3.2. Ocena wyposażenia OSP........32
      3.3. Ocena działania OSP w Gminie Bierutów i zainteresowania organów gminy działalnością ratowniczą........33
      3.4. Wpływ OSP na bezpieczeństwo lokalne ........34

Zakończenie........35
Bibliografia........37
Spis Tabel........39

Treść pracy ujęto w 3 rozdziałach.
      W pierwszym rozdziale
omówiono na czym polegają zadania własne i zlecone w administracji samorządowej. Skupiono się też na pojęciach związanych z tematem bezpieczeństwa. Zdefiniowano zadania samorządu terytorialnego w zakresie bezpieczeństwa i porządku publicznego.
      Rozdział drugi prezentuje działalności OSP, jej historię oraz przedstawia jej strukturę w gminie Bierutów. Przedstawiono też organizacje pozarządowe biorące udział w ratownictwie.
      W ostatnim rozdziale zawarto badania mające na celu dokonanie oceny realizacji zadań z zakresu bezpieczeństwa w Gminie Bierutów we współdziałaniu OSP na podstawie przeprowadzonej ankiety wśród strażaków-ochotników z OSP Bierutów oraz OSP Zbytowa. Omówiono też wpływ OSP na bezpieczeństwo lokalne. W pracy wykorzystano literaturę powszechnie dostępną autorstwa między innymi H. Izebskiego, L. Korzeniowskiego, J. Gryza, a także przepisy Konstytucji RP, ustawy o OSP i samorządzie gminnym. Gmina Bierutów stanowi bardzo dobry przykład współpracy samorządu z OSP na rzecz bezpieczeństwa wewnętrznego - lokalnego. Jest też dowodem na to, że w sprawach bezpieczeństwa nie są istotne podziały terytorialne czy polityczne. Najważniejszy jest człowiek, który w obliczu nieszczęścia ma świadomość, że z pomocą przyjdą mu lokalne samorządy i służby.