Wybrane instrumenty finansowe rynku kapitałowego

Wstęp......... 2

Rynek kapitałowy w strukturze rynków finansowych

1.1. Geneza rynku kapitałowego.........5
      1.2. Rola i zasady funkcjonowania rynku kapitałowego......... 8
      1.3. Stan i perspektywy współczesnego rynku kapitałowego.......... 11

Charakterystyka wybranych instrumentów finansowych

2.1. Instrumenty pochodne......... 15
         2.1.1 Swapy .........16
         2.1.2 Kontrakty Futures .........18
         2.1.3 Kontrakty Forwards......... 20
         2.1.4 Opcje .........21
      2.2. Produkty strukturyzowane .........23

Praktyczne aspekty wykorzystania instrumentów finansowych na rynku kapitałowym

3.1. Uwarunkowania i możliwości wykorzystania instrumentów finansowych......... 26
      3.2. Korzyści i zagrożenia wynikające z wykorzystania instrumentów finansowych......... 28
         3.2.1 Swapy .........28
         3.2.2 Futures i forwards .........30
         3.2.3 Opcje .........32
         3.2.4 Produkty strukturyzowane......... 35

Zakończenie .........37
Bibliografia .........38
Źródła internetowe......... 38
Spis tabel .........39
Spis rysunków .........39

W pierwszym rozdziale
przedstawiono rynek kapitałowy w strukturze rynków finansowych w bardzo szerokim sensie, zaczynając od standardowego podziału na rynki pieniężne, walutowe, kapitałowe oraz szczegółowy rozwój tego ostatniego. Następnie ukazana została rola i zasady funkcjonowania rynku kapitałowego. Biorąc pod uwagę obecną trudną sytuację całego systemu finansowego nie mogło zabraknąć dogłębnej analizy takiego stanu rzeczy oraz możliwe kierunki rozwoju, w których może podążać cała branża.
      Rozdział drugi
dotyczy szczegółowej analizy oraz przedstawienia każdego z najbardziej popularnych instrumentów pochodnych oraz produktów strukturyzowanych. W tym rozdziale zostały udzielone odpowiedzi na pytania czym są instrumenty pochodne oraz produkty strukturyzowane, jak i w oparciu o co mogą być zbudowane oraz jakie były ich początki. Nie mogło również zabraknąć podstawowej klasyfikacji.
      Rozdział trzeci
to już szczegółowe omówienie wszystkich instrumentów wykorzystanych w poniższej pracy. Zostały w nim szeroko opisane przykłady zastosowań, zagrożeń oraz możliwych korzyści. Umieszczone zostały wykresy prezentujące profile wypłaty ze względu na zajęcie każdej z możliwych pozycji w stosunku do każdego z zaprezentowanych instrumentów.