Systemy informatyczne w bankowości

Źródła internetowe..........70
Spis rysunków i tabel..........72

Opis zawarości pracy:

W pierwszym rozdziale autor ukazał sposób funkcjonowania systemu bankowego w Polsce, uregulowania prawne, jego ewolucję na przestrzeni lat poczynając od roku 1989 oraz strukturę finansową. Nie można było również pominąć historii samej informatyki w kontekście bankowości i jej znaczenia dla instytucji finansowej jaką jest bank.
      W rozdziale drugim skupiono się już na bankowych systemach informatycznych. Starałem się odpowiedzieć na pytanie co to jest bankowy system informatyczny i jakie posiada funkcje. Podczas projektowania systemu informatycznego zawsze spotykamy problemy. System informatyczny dla banku, należy do tych najbardziej skomplikowanych i ten rozdział ukazuje typowe problemy jakie napotykają projektanci podczas realizacji takiego projektu oraz ich rozwiązanie poprzez dopasowanie odpowiedniej architektury do postawionych wymogów.
      Trzeci rozdział zawiera szczegółową analizę komputerowych narzędzi wykorzystywanych do zarządzania bankiem. Instytucja takiego formatu nie może się obejść bez różnego rodzaju systemów ekspertowych. Przedstawiłem, ponadto zasadę działania systemu przydzielania kredytów i korzyści z nim związane. W dalszej części tego rozdziału poruszony został temat rozliczeń międzybankowych i międzynarodowych, głównie na arenie europejskiej.
      Rozdział czwarty i ostatni dotyczy bankowości wirtualnej. To dział bankowości, który znany i popularny jest od dawna, ale w związku z szalejącym obecnie na świecie kryzysem finansowym na pewno kluczowy. Ma ogromne znaczenie w związku z redukcją kosztów. W tej części swojej pracy poświęciłem uwagę dwóm bankom, które mnie zainteresowały. Mianowicie znany od dawna i często stawiany za wzór bank Inteligo oraz Toyota Bank, który bardzo pochlebne recenzje przeplata z rzadkimi przypadkami krytyki. Nie mogło także zabraknąć miejsca na bezpieczeństwo. W związku z tym temat ten również znalazł się w tym rozdziale.