Bezpieczeństwo w transporcie ponadgabarytowym na przykładzie przedsiębiorstwa XYZ.

Wstęp.......... 3

Działalność logistyczna przedsiębiorstw transportowych.

1.1. Funkcje, zadania i cele logistyki.......... 5
      1.2. Podstawy teoretyczne transportu.......... 10
      1.3. Znaczenie transportowej działalności logistycznej przedsiębiorstw........... 16

Charakterystyka transportu ponadgabarytowego

2.1. Transport ponadgabarytowy – ogólna charakterystyka........... 19
      2.2. Regulacje prawne w zakresie transportu ponadgabarytowego ........... 24
      2.3. Rodzaje ładunków i środków transportowych stosowanych w przewozach ponadgabarytowych.......... 26

Charakterystyka badanego przedsiębiorstwa.

3.1. Charakterystyka ogólna.......... 35
      3.2. Środki transportowe stosowane w przedsiębiorstwie. ..........37
      3.3. Uprawnienia kierowców oraz zezwolenia całego przedsiębiorstwa ..........42

Analiza bezpieczeństwa drogowego w transporcie ponad-gabarytowym.

4.1. Przebieg procesu przewozu ładunków ponadgabarytowych w transporcie drogowym.......... 50
      4.2. Analiza wyników kontroli ładunków ponadgabarytowych dotyczących bezpieczeństwa.......... 54

Zakończenie.......... 59
Bibliografia.......... 61
Spis tabel.......... 65
SPis wykresów.......... 66
Spis rysunków.......... 67

Celem pracy
jest ukazanie problemów bezpieczeństwa ruchu drogowego z jakimi stykają się firmy zajmujące się transportem ponadgabarytowym.
Realizacja celu pracy wymagała zastosowania następujących metod badawczych: analizy literatury tematu oraz obserwacji, pozwalającej na identyfikację tych problemów na przykładzie firmy transportowej zajmującej się przewozami ponadnormatywnymi. Praca składa się z wstępu, czterech rozdziałów oraz zakończenia.
      W rozdziale pierwszym omówiono działalność logistyczną przedsiębiorstw transportowych. Zdefiniowano w nim pojęcie logistyki, przedstawiono jej funkcje, zadania oraz cele. Scharakteryzowano również podstawy teoretyczne transportu i terminy bezpośrednio z nim związane. Opisano znaczenie transportowej działalności logistycznej przedsiębiorstw i jej wkład w rozwój gospodarczy kraju.
      Rozdział drugi ukazuje charakterystykę transportu ponadgabarytowego, jego rodzaje. Zawarto w nim informacje dotyczące aktów prawnych bez których tego typu działalność byłaby niemożliwa. Skupiono uwagę na rodzajach środków transportowych i ładunków stosowanych w transporcie ponadnormatywnym, uwzględniając ich funkcje użytkowe, sposoby wykorzystania i możliwości transportowe.
      Rozdział trzeci prezentuje poddane badaniom przedsiębiorstwo. Zawiera opis firmy, jej ofertę oraz specyfikację i prezentację taboru, jakim dysponuje. Omówiono w tym rozdziale także uprawnienia i zezwolenia obowiązujące w działalności firm przewozowych
      Rozdział czwarty przybliża proces przewozu ładunków ponadgabarytowych. Ukazuje jego przebieg, czyli wszystkie czynności od momentu negocjacji zleceniodawca – wykonawca, do samego wyładunku towaru. Przedstawiono w nim również problemy zagrożeń bezpieczeństwa ruchu drogowego, które bezpośrednio dotyczą firm prowadzących działalność związaną z przewozem ładunków ponadnormatywnych. Praca kończy się ogólnym podsumowaniem mającym charakter wniosków końcowych.