Poczucie bezpieczeństwa obywateli w ruchu drogowym oraz występujące w nim zagrożenia. Postrzeganie problemu przez mieszkańców Konina i powiatu konińskiego – badania własne.

Wstęp..........3

Bezpieczeństwo w ujęciu teoretycznym

1.1 Poczucie bezpieczeństwa.......... 5
      1.2 Pojęcie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.......... 12
      1.3 Czynniki mające wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym ..........18

Zagrożenia w ruchu drogowym – wymiar praktyczny

2.1 Przyczyny wypadków drogowych ..........25
      2.2 Główne grupy poszkodowanych ..........31
      2.3 Problemy transportu ładunków niebezpiecznych.......... 38

Charakterystyka zagrożeń oraz ocena ich ryzyka w powiecie konińskim.

3.1. Ogólna charakterystyka powiatu konińskiego.......... 45
      3.2. Metodologia badań własnych.......... 49
      3.3. Wyniki badań oraz wnioski.......... 54

Zakończenie ..........68
Bibliografia ..........71
Streszczenie i słowa kluczowe ..........74
Abstract and key words.......... 75
Spis tabel.......... 76
Spis rysunków.......... 77
Spis wykresów.......... 78

Celem niniejszej pracy
było przedstawienie podstawowych zagadnień związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego. Przybliżenie głównych czynników mający wpływ na ten rodzaj bezpieczeństwa oraz jego głównych zagrożeń. Przeprowadzono badania, które miały określić jak mieszkańcy Konina i powiatu konińskiego postrzegają bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz czy sami w nim uczestnicząc czują się bezpieczni. Kolejnym celem było uświadomienie jednostkom, jak wiele wokół nich występuje zagrożeń oraz uwrażliwienie ich na temat odpowiedniego zachowania się podczas uczestnictwa w ruchu drogowym.
      W pierwszym rozdziale przedstawiono ogólną problematykę bezpieczeństwa oraz wskazanie na ważność samego zagadnienia.
      Rozdział drugi przedstawia zagrożenie występujące w ruchu drogowym z próbą ich omówienie i ich wpływu na bezpieczeństwo jednostki.
      W rozdziale trzecim natomiast zaprezentowano wyniki badania oraz ich analizę, która dotyczy poczucia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Praca ta miała zweryfikować jak wiedza na temat zasadności przestrzegania przepisów wpływa na postrzeganie bezpieczeństwa, jak kierowcy traktują pieszych uczestników ruchu drogową i wzajemnie oraz czy miejsce zamieszkania ma wpływ na przestrzeganie przepisów i poczucie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Badania opisane w niniejszej pracy zostały przeprowadzone za pomocą ankiety, która miała na celu potwierdzenie lub obalanie postawionych hipotez. Praca ta była oparta o literaturę z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, zarówno o pozycje zwarte jak i ciągłe.

Szybkie i wygodne płatności.
dostepne formy płatności