Bezrobocie w powiecie płockim w latach 2012-2015

Wstęp.......4

Pojęciowe i reoretyczne aspekty bezrobocia

1.1. Definicja i pomiar bezrobocia.......6

Spis wykresów.......58
Spis rysunków.......59
Streszczenie .......60

Układ pracy przyjęto adekwatnie do problemów szczegółowych. Praca składa się ze wstępu i zakończenia a także trzech rozdziałów. Dwa pierwsze mają charakter teoretyczny, natomiast trzeci merytoryczny. We wstępie zawarto ogólny opis sytuacji problemowej i procedury badawczej.
      Rozdział pierwszy odnosi się do teoretycznego omówienia zagadnienia bezrobocia i ma na celu zidentyfikowanie w temacie pracy a także przedstawienie bezrobocia jako zjawiska społecznego i ekonomicznego. Nastąpi to w ogólnym kontekście rozważań o bezrobociu. Zostaną również omówione takie zagadnienia jak: przyczyny, które złożyły się na pojawienie się bezrobocia jak również skutki jakie za sobą niesie.
      Rozdział drugi został poświęcony rozważaniom na temat sposobów ograniczenia bezrobocia. Rozdział ten został podzielony na trzy części: instytucje rynku pracy, aktywne programy ograniczenia bezrobocia oraz pasywne narzędzia walki z bezrobociem. Zasadniczą część pracy stanowi rozdział trzeci, w którym zaprezentowano charakterystykę powiatu płockiego. Przedstawiono również wielkość i strukturę bezrobocia ze względu na wiek, płeć i poziom wykształcenia.
      Kluczową metodą badawczą przy powstawaniu niniejszej pracy było studium literaturowe. Wykorzystano wyszczególnione źródła, dokumenty oraz literaturę zamieszczoną w spisie bibliograficznym. Pierwszy oraz drugi rozdział pracy powstał tylko w oparciu o bogatą literaturę zaś w rozdziale trzecim wykorzystano także cenne informacje, których dostarczyły dane dotyczące rynku pracy składane regularnie przez Powiatowy Urząd Pracy w Płocku. Wielowątkowość omawianej tematyki i wynikająca stąd obszerność rozważań sprawiły ograniczenie analizy wyłącznie do niektórych aspektów. Mam nadzieję, że niniejsza praca zmobilizuje innych do dalszych badań związanych właśnie z tym problemem.