Tatuaż i piercing sposobem na podkreślenie własnej tożsamości

Część teoretyczna

Podstawowe pojęcia – definicje i charakterystyka
      1.1. Ciało
      1.2. Tożsamość
      1.3. Współcześni prymitywiści
      1.4. Modyfikacje ciała

Tożsamość podkreślana przez tatuaż i piercing
      2.1. Tatuaż w kulturach plemiennych
      2.2. Tatuaż jako wyraz pamięci
      2.3. Tatuaż w subkulturach
      2.4. Czy zjawisko tatuażu można nazwać subkulturą?

Część empiryczna
Rozdział III. Konceptualizacja badania własnego na temat tatuażu i piercingu
      3.1. Przedmiot i cel badania oraz pytania badawcze
      3.2. Metody i narzędzia badania
      3.3. Dobór próby do badania i realizacja badania

Rozdział IV
Analiza wyników badania własnego
      4.1. Charakterystyka próby
      4.2. Typy motywacji do zrobienia tatuażu
      4.3. Tatuaże widoczne i niewidoczne
      4.4. Tatuaż jako podkreślenie własnej tożsamości
      4.5. Ulubione tatuaże
      4.6. Piercing jako wyrażenie wyjątkowości i oryginalności

Zakończenie i wnioski
Aneks, ankieta– narzędzie badawcze

Celem pracy
jest poznanie motywów, którymi kierują się ludzie decydujący się na wytatuowanie trwałych ozdób na skórze. Główna uwaga została zwrócona na aspekt tożsamościowy tworzonych ozdób i kolczyków. Tożsamość zarówno jednostkowa jak i zbiorowa, która może być wyrażona dzięki wymienionym modyfikacjom ciała.
      W rozdziale I części teoretycznej przedstawione i omówione zostały podstawowe pojęcia dotyczące ciała, tożsamości oraz modyfikacji ciała ze szczególnym uwzględnieniem tatuażu i piercingu.
      W rozdziale II ukazana została tożsamość jednostkowa podkreślona przez modyfikacje, które są tematem pracy. Ukazano związek tatuażu z chęcią upamiętnienia ważnych wydarzeń z życia rodziny i jednostki. Opisano tożsamość zbiorową związaną z przynależnością do subkultur, która jest wyrażana poprzez tatuaż i piercing. Następnie przedstawione zostało zagadnienie subkultury tatuażu. Część empiryczna obejmuje rozdział metodologiczny, w którym przedstawiony jest przedmiot badań oraz cel, a następnie sformułowane pytania badawcze.
      W kolejnej części omówione są metody badawcze oraz narzędzia, które wykorzystano w badaniu. Następnie zaprezentowane zostały wyniki z przeprowadzonych badań. Wyniki zrealizowano z użyciem ankiety internetowej i dotyczyły analizy wypowiedzi respondentów. Zakończenie zawiera podsumowanie wyników oraz przedstawienie bibliografii i aneksu czyli narzędzia użytego w badaniu.