Analiza i ocena kredytów hipotecznych na podstawie ofert wybranych banków w Polsce

Wstęp..........4

Rynek nieruchomości mieszkaniowych.

1.1 Istota i pojęcie rynku nieruchomości mieszkaniowych..........6
      1.2.Determinanty funkcjonowania i rozwoju rynku mieszkaniwoego..........9
         1.2.1. Uwarunkowania prawne..........10
         1.2.2. Funkcjonowanie systemu wieczysto księgowego..........11
         1.2.3. Uwarunkowania ekonomiczno-społeczne..........12
         1.2.4. Państwo jako czynnik determinujący rozwój rynku mieszkaniowego..........13
      1.3. System finansowania rozwoju rynku nieruchomości..........14

Bank hipoteczny oraz produkty oparte na hipotece

2.1. Definicja banku hipotecznego oraz zakres jego czynności..........16
      2.2. Kredyt hipoteczny i jego rodzaje..........19
      2.3. Pozostałe produkty bankowe oparte na hipotece..........29
         2.3.1. Kredyt konsolidacyjny..........29
         2.3.2. Pożyczka hipoteczna..........30
         2.3.3. Kredyt referencyjny..........31

Podstawowe warunki kredytowania.

3.1. Zabezpieczenie kredytu..........36
      3.2. Hipoteka jako podstawowe zabezpieczenie kredytu..........39
      3.3. Dokumentacja kredytowa..........44
      3.4. Badanie i ocena zdolności kredytowej..........47
      3.5. Bankowo-hipoteczna wartość nieruchomości..........54
      3.6. Koszty kredytu..........55

Analiza i ocena kredytów hipotecznych w wybranych bankach.

4.1. Analiza kredytów hipotecznych..........62
      4.2. Analiza i ocena symulacji kredytu hipotecznego w banku Pekao S.A..........63
      4.2. Analiza i ocena symulacji kredytu hipotecznego w PKO Banku Polskim S.A..........69
      4.2. Analiza i ocena symulacji kredytu hipotecznego w ING Banku Śląskim S.A..........73

Zakończenie..........78
Bibliografia..........80
Akty prawne..........81
Spis tabel..........82
Spis schematów ..........83

Głównym celem pracy
jest analiza i ocena symulacji kredytów hipotecznych przeprowadzona na podstawie wybranych banków w Polsce. Celami szczegółowymi natomiast są: określenie determinantów rozwoju rynku nieruchomości oraz przybliżenie istoty produktów bankowych opartych na hipotece. Praca składa się z czterech rozdziałów. Charakterystyka rynku nieruchomości, produktów bankowych zabezpieczonych hipoteką oraz warunków kredytowania ujęta jest w merytorycznej części pracy, zaś w rozdziale ostatnim zawarto część empiryczną, w której dokonano analizy i oceny symulacji kredytów hipotecznych w poszczególnych bankach.
   W rozdziale pierwszym omówiono rynek nieruchomości, a w szczególności jego jeden z najbardziej znaczących segmentów, który stanowi rynek nieruchomości mieszkaniowych. Przeanalizowano również wszelkie czynniki, które warunkują jego funkcjonowanie oraz rozwój. Przedstawiono ponadto istotę systemu finansowania rynku nieruchomości .
   W rozdziale drugim dokonano charakterystyki banku hipotecznego jako specyficznej instytucji specjalizującej się w udzielaniu kredytów hipotecznych oraz refinansowaniu ich na rynku kapitałowym za pomocą papierów wartościowych. W rozdziale skupiono się głównie na kredycie hipotecznym przedstawiając jego istotę, cechy charakterystyczne oraz podział ze względu na różne kryteria tj.: walutę kredytu, system spłat, okres kredytowania, itp. Przedstawiono ponadto pozostałe produkty finansowe oparte na hipotece, które stanowią źródło finansowania na rynku nieruchomości.
   W rozdziale trzecim omówiono ogólne warunki kredytowania z uwzględnieniem m.in.: zabezpieczeń kredytu, wymaganej dokumentacji, sposobach oceny zdolności kredytowej oraz kosztów związanych z kredytem hipotecznym.
      Część empiryczna zawarta w rozdziale czwartym przedstawia oferty kredytów hipotecznych dla klientów indywidualnych w trzech wybranych bankach w Polsce tj. Pekao S.A., PKO BP S.A. oraz ING Bank Śląski S.A. Ponadto w tej części pracy przeprowadzono analizę porównawczą symulacji kredytów hipotecznych tych banków w oparciu o określone parametry oraz dokonano wyboru najkorzystniejszej oferty na podstawie uzyskanych kalkulacji.