Rola samorządu terytorialnego w rozwoju lokalnym na przykładzie miasta Nowy Targ

Wstęp.

Gmina jako podstawowa jednostka samorządu terytorialnego

1.1 Pojęcie, istota i struktura samorządu terytorialnego

4.3 Cele i założenia strategii rozwoju miasta Nowy Targ na lata 2014-2020

Zakończenie

Celem pracy
jest przedstawienie roli samorządu terytorialnego w rozwoju lokalnym na przykładzie miasta Nowy Targ w latach 2011-2013. Problematyka badawcza została omówiona w czterech rozdziałach.
      W pierwszym rozdziale przedstawiono gminę jako podstawową jednostkę samorządu terytorialnego. Scharakteryzowano koncepcję gminy oraz jej organy, jednostki pomocnicze oraz jednostki organizacyjne gminy. W tej części zaprezentowano również zadania i kompetencje gminy a także jej finanse.
      Rozdział drugi dotyczy roli samorządu terytorialnego w kreowaniu rozwoju lokalnego. Omówione zostały podstawowe pojęcia dotyczące rozwoju lokalnego, determinanty i bariery rozwoju. Przedstawiono tu również strategię rozwoju lokalnego, jej funkcje oraz szczegółową charakterystykę najbardziej popularnych metod w zakresie konstruowania strategii rozwoju.
      W kolejnym rozdziale zawarto charakterystykę miasta Nowy Targ. Przybliżono jego położenie i rys historyczny, opisano społeczeństwo zamieszkujące miasto, profil gospodarczy Nowego Targu oraz funkcjonowanie kultury i oświaty. Omówiono zrealizowane w latach 2007-2013 projekty inwestycyjne.
      Ostatni, czwarty rozdział pokazuje kierunki rozwoju miasta Nowy Targ. Część tą utworzono w oparciu o strategię rozwoju miasta Nowy Targ na lata 2012-2020. Analiza dokumentu umożliwiła pokazanie głównych kierunków rozwoju miasta, możliwości i barier rozwojowych Nowego Targu.