Kara śmierci w opinii skazanych i studentów pedagogiki resocjalizacyjnej

Teoretyczne podstawy kary śmierci.

1.1. Pojęcie kary śmierci...........5
      1.2. Zarys historyczny kary śmierci...........7
      1.3. Kara śmierci na świecie...........11
      1.4. Zwolennicy i przeciwnicy kary śmierci...........12

Metodologiczne podstawy badań.

2.1. Przedmiot i cel badań. Problematyka badawcza...........13
      2.2. Hipotezy badawcze...........14
      2.3. Zmienne i ich wskaźniki...........15
      2.4. Metoda, techniki i narzędzia badawcze...........16
      2.5. Teren badań i populacja. Organizacja i przebieg badań...........17

Kara śmierci w opinii badanych - Analiza wyników badań empirycznych.

3.1. Wiedza skazanych i studentów o karze śmierci...........20
      3.2. Stanowisko badanych w stosunku do kary śmierci. Zalety i wady jej stosowania...........23
      3.3. Rola jaką odgrywa kara śmierci w świadomości badanych...........26
      3.4. Wskazane okoliczności wykonywania kary śmierci...........32
      3.5. Propozycje zastępcze wobec stosowania kary śmierci...........34

Zakończenie. Wnioski i sugestie...........38
Spis tabel i wykresów...........40
Aneksy...........41
Bibliografia........... ...........44

Niniejsza praca dzieli się na trzy rozdziały.
      Pierwszy, teoretyczny rozdział zawiera opis pojęcia kary i ogólny zarys historii kary śmierci. W rozdziale tym zostało poruszone również stanowisko przeciwników i zwolenników kary ostatecznej oraz stosunek świata do tej kary.
      W rozdziale drugim została przedstawiona metodologia badawcza. Zaprezentowano tam między innymi cele, problemy i hipotezy badawcze.
      W rozdziale trzecim przedstawione zostały wyników badań własnych przeprowadzonych na dwóch grupach: studentów pedagogiki resocjalizacyjnej XYZ i skazanych w Zakładzie Karnym w XYZ. Studenci, którzy żyją w normalnym społeczeństwie, studiują, nie mają zatargów z prawem całkiem inaczej patrzą na pewne sprawy, a zwłaszcza na zbrodnie, niż osadzeni w więzieniu, którzy już dopuścili się jakichś złych czynów. Niniejsza praca ma za zadanie nieco przybliżyć czytelnikowi wieloaspektowe zagadnienie sankcji najwyższej. Kara śmierci nie jest wyłącznie problematyczna sama w sobie, lecz także jako coś pochodnego wobec kwestii moralnych podstaw prawodawstwa oraz społeczeństwa. Pracę kończy podsumowanie oraz zestawienie wniosków i sugestii pedagogicznych dotyczących zagadnień związanych z karą śmierci.