Zatrudnianie osób niepełnosprawnych

1.2 Rodzaje i przyczyny niepełnosprawności..........12
      1.3 Ograniczenia osób niepełnosprawnych i rehabilitacja społeczna..........17

Rozwiązania organizacyjno-prawne dot. zatrudniania
      2.1 Rynek pracy chronionej i szkolenia zawodowe dla osób niepełnosprawnych..........25
      2.2 Zatrudnienie socjalne i zatrudnienie w spółdzielniach socjalnych..........27
      2.3 Wsparcie instytucjonalne i rola asystenta w osoby niepełnosprawnej w zaspokajaniu jej potrzeb..........30

Osobiste uprawnienia pracowników niepełnosprawnych
      3.1 Aktywność zawodowa osób niepełnosprawnych, problemy i wyzwania..........45
      3.2 Uprawnienia osób niepełnosprawnych na rynku pracy..........59
      3.3 Rehabilitacja zawodowa osób niepełnosprawnych i jej etapy..........63

Zakończenie..........65
Bibliografia..........66
Akty prawne..........69
Publikacje elektroniczne..........69

Głównym celem pracy
jest zapoznanie czytelnika z możliwościami osoby niepełnosprawnej na dzisiejszym rynku pracy, stosunek pracodawcy do tych osób oraz zaznajomienie odbiorcy z funkcjonowaniem zakładów chronionych.
      Rozdział pierwszy poświęcony jest próbie zdefiniowania pojęcia niepełnosprawności. W celu jak najlepszego zrozumienia jej istoty omówiono rodzaje i przyczyny niepełnosprawności oraz wpływ jaki wywiera na aktywne życie społeczne i zawodowe. Przedstawiono również ograniczenia i bariery na jakie napotykają osoby niepełnosprawne na rynku pracy.
      W rozdziale drugim przedstawiono rozwiązania organizacyjno – prawne zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Poza instytucjami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych w Polsce zarówno rządowymi, jak i społecznymi .Omówiono również różne formy zatrudniania osób niepełnosprawnych m.in. zakłady pracy chronionej, spółdzielnie socjalne, a także szkolenia zawodowe.
      Rozdział trzeci poświęcony jest problemowi aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych. Poruszono niezwykle istotny temat, jakim jest pomoc osobom niepełnosprawnym w zdobywaniu i podnoszeniu kwalifikacji, dzięki którym ich szanse na rynku pracy będą większe. Opisano także uprawnienia oraz etapy udzielania pomocy osobom niepełnosprawnym w rozwiazywaniu problemów zawodowych. Podczas pisania pracy korzystano z literatury polskich autorów zajmujących się problematyką zatrudnienia osób niepełnosprawnych m. in. J Zarzecznego, G. Ciury,I. Hebdy-Czaplickiej, M. Garbat, D. Becker-Pestki, H. Ochonczenko, K. Smoczyńskiej. Celem przybliżenia problematyki zatrudniania osób niepełnosprawnych, konieczne było zapoznanie się z przepisami prawa polskiego, jak również międzynarodowego, a zwłaszcza z Konwencją ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych.