Rola administracji samorządowej w zakresie ochrony terenów zieleni i zadrzewień

Podstawy prawne ochrony przyrody
      1.1. Zarys prawa ochrony przyrody
      1.2. Źródła prawa ochrony przyrody
      1.3. Ochrona przyrody a ochrona środowiska
      1.4. Polskie organy ochrony przyrody
      1.5. Formy ochrony przyrody w Polsce

Przebieg postępowania administracyjnego w sprawie wydania zezwolenia na wycinkę
      2.1. Informacje ogólne
      2.2. Wszczęcie postępowania
      2.3. Przebieg postępowania
      2.4.Zakończenie postępowania

Sankcje karne
      3.1. Opłaty za usunięcie drzew i krzewów
      3.2. Kary finansowe dotyczące usunięcia drzew i krzewów bez zezwolenia

Rozdział IV
Miasto w systemie utrzymania zieleni
      4.1. Funkcja i rola zieleni
      4.2. Ekologiczne i społeczne aspekty utrzymania zieleni
      4.3. Statystyczne dane dotyczące zadrzewień w polskich miastach
      4.4. Polska Partyzantka Ogrodnicza

Zakończenie
Spis ilustracji
Spis tabel

Praca zbudowana została z czterech rozdziałów.
      Pierwszy rozdział dotyczy podstaw prawnych ochrony przyrody obowiązujących w Polsce. Począwszy od historii, źródeł prawa poprzez usystematyzowanie wiedzy odnośnie różnic pomiędzy ochroną przyrody a ochroną środowiska a skończywszy na organach administracyjnych mobilizujących do przestrzegania prawa i formach ochrony przyrody występujących na terenie naszego kraju.
      Rozdział drugi określa przebieg postępowania administracyjnego w sprawie wydania zezwolenia na wycinkę drzew bądź krzewów. Przedstawiony został cały proces związany z usunięciem zadrzewień. Od momentu wszczęcia postępowania do jego zakończenia tak by móc dostarczyć jak najwięcej informacji istotnych w załatwieniu wszelkich formalności niezbędnych do uzyskania decyzji zezwalającej.
      W rozdziale trzecim przedstawione zostały procedury wymierzania opłat za usunięcie drzew i krzewów a także system kar pieniężnych za nielegalną wycinkę. Nakłady pieniężne poniesione z tego tytuły tworzą pewnego rodzaju rekompensatę dla środowiska, które w dużym stopniu odczuło znaczące ubytki.
      Rozdział czwarty ukazuje miasto w systemie utrzymania zieleni. Przedstawione zostały jakie funkcje i role odgrywają zadrzewienia. Kolejno zaprezentowane są statystyki wykazujące ilość usunięć i nasadzeń w przykładowych polskich miastach a skończywszy na opisie do jakich kroków zdolni są mieszkańcy miast by wymusić na administracji większą dbałość o przyrodę. Autor zastosował metodą analityczno-opisową. Ważnym źródłem informacji stały się źródła prawne a przede wszystkim ustawy i rozporządzenia, opracowania, dane statystyczne a także inne źródła tj. strony internetowe.