System naczelnych władz Republiki Białoruś

6.3. Naczelny Sąd Gospodarczy
      6.4. Sąd Konstytucyjny

Zakończenie

Treść pracy została podzielona na sześć rozdziałów. Oprócz pierwszego dotyczącego procesów historycznych, kolejność umieszczenia rozdziałów została dopasowana do struktury konstytucji. Dzięki czemu widać jakie miejsce w systemie hierarchii władzy państwowej zajmuje każdy organ publiczny według ustawy zasadniczej.
   Pierwszy rozdział zawiera ogólną charakterystykę rozwoju białoruskiego konstytucjonalizmu, szczegółowy opis wszystkich konstytucji z okresu istnienia BSRR. Także w pierwszym rozdziale pracy zostały omówione przemiany systemu władz państwowych po uzyskaniu niepodległości przez Republikę Białoruś, opis okoliczności przeprowadzonych wyborów na urząd prezydenta oraz wyborów do parlamentu, referenda ogólnopaństwowe oraz zmiany wprowadzone do konstytucji.
   Drugi rozdział przedstawia zagadnienia dotyczące naczelnych zasad konstytucji, ustroju terytorialnego oraz politycznego państwa. Rozdział zawiera najważniejsze zasady systemu wyborczego obowiązującego w państwie oraz tryb przeprowadzenia wyborów do poszczególnych organów władzy państwowej. Został również szczegółowo opisany rozbudowany system praw i swobód człowieka i obywatela, katalog których zawiera ustawa zasadnicza.
   Rozdział trzeci przedstawia pozycję prezydenta w stosunku do innych organów władzy państwowej, jego kompetencję oraz informację dotyczącą wyborów na stanowisko prezydenta. Została także omówiona problematyka zmian zakresu uprawnień głowy państwa ze względu na zmiany konstytucji.
   Czwarty rozdział niniejszej pracy dotyczy parlamentu – Zgromadzenia Narodowego Republiki Białoruś. Rozdział zawiera zagadnienia dotyczące składu parlamentu, wyborów parlamentarnych, kompetencji izb oraz pozycji ustrojowej Zgromadzenia Narodowego.
   Z kolei rozdział piątyto zagadnienia związane z rządem – Radą Ministrów Republiki Białoruś. Został przedstawiony skład rządu, jego kompetencje, obowiązki oraz kwestia odpowiedzialności Rady Ministrów wobec innych organów władzy państwowej.
   Rozdział szósty zawiera najważniejsze zagadnienia związane z systemem sądowym obowiązującym na terytorium Republiki Białoruś. Został omówiony podział sądów ze względu na ich właściwość miejscową oraz rzeczową, przedstawione poszczególne rodzaje sądów, ich kompetencje oraz miejsce w systemie sądowym.