Program dla wybranego elementu wykonywanego na obrabiarce CNC

Wstęp..........3

Charakterystyka obrabiarek CNC.
      1.1. Czym jest obrabiarka CNC..........4
      1.2. Rodzaje obrabiarek CNC..........5
         1.2.1. Tokarki CNC..........5
         1.2.2. Frezarki CNC..........10
         1.2.3. Centra obróbkowe CNC..........12
      1.3. Rodzaje narzędzi, magazynów narzędziowych i uchwytów obrabiarek CNC..........14
         1.3.1. Rodzaje narzędzi dla obrabiarek CNC..........14
         1.3.2. Magazyny narzędziowe i zmieniacze narzędzi dla obrabiarek CNC..........19
         1.3.3. Uchwyty w obrabiarkach CNC..........23

Materiały stosowane do wytwarzania elementów na obrabiarkach CNC.
      2.1. Stale, żeliwa, staliwa..........26
      2.2. Stopy aluminium, stopy ultralekkie, mosiądz, brąz..........27
      2.3. Drewno tworzywa drzewne i tworzywa sztuczne..........28

Rodzaje oprogramowania dla obrabiarek CNC..........29

Cel i zakres pracy..........30

Dobór najistotniejszych elementów.
      5.1. Wybór elementu do wykonania..........31
      5.2. Wybór oprogramowania..........32
      5.3. Wybór obrabiarki CNC..........34
      5.4. Wybór materiału dla wykonania elementu na obrabiarce CNC..........39

Tworzenie elementu w oparciu o kod programu.
      6.1. Opis programu wykonawczego w mocowaniu pierwszym..........41
      6.2. Opis programu wykonawczego w mocowaniu drugim..........47

Podsumowanie..........50
Bibliografia..........51
Spis tabel..........52
Spis rysunków..........53
Spis załączników..........54

Celem niniejszej pracy
jest wykonanie wybranego elementu w programie Esprit, omówienie ścieżki programu oraz wykonanie go na konkretnej obrabiarce sterowanej numerycznie.
      W pierwszym rozdziale zaprezentowano najpowszechniejsze, najczęściej spotykane obrabiarki sterowane numerycznie oraz ich rodzaje, spośród których wybrano konkretną maszynę CNC do wykonania korpusu wskaźnika poziomu oleju. Rozdział ten zawiera również szereg informacji na temat narzędzi dla maszyn CNC, sposobu ich magazynowania oraz między innymi sposobu mocowania obrabianego materiału w obrabiarce sterowanej numerycznie.
      Rozdział drugi traktuje o różnorodności materiałów, które stosuje się do wytwarzania detali na maszynach CNC. Zaczynając od materiałów najczęściej a kończąc na tworzywach najrzadziej wykorzystywanych w przemyśle, wyodrębniono konkretną ich grupę, w której skład wchodzi konkretna stal, z której wykonano wybrany element.
      W rozdziale trzecim podjęto próbę wyselekcjonowania najpopularniejszych programów dla obrabiarek CNC zawierających multum najnowocześniejszych funkcji, które w konsekwencji zastosowania są w stanie przyspieszyć oraz udoskonalić proces obróbki.
      Rozdział piąty z awiera w sobie uzasadniony i przemyślany dobór najważniejszych elementów odgrywających najistotniejsze role w procesie obróbki. Skupiono się przede wszystkim na wyborze konkretnego detalu, którego obróbka ukaże najwięcej najistotniejszych funkcji i możliwości programu oraz obrabiarki CNC. Kolejną decyzją był wybór oprogramowania kompatybilnego z obrabiarką sterowaną numerycznie, której wybór również opisano w tym rozdziale. W tym punkcie podjęto również temat doboru materiału, z którego wykonany zostanie element.
      Kolejny rozdział, rozdział szósty zawiera opisywany krok po kroku kod programu napisany w programie ESPRIT. Linie programu są wyjaśniane w tekście i odzwierciedlają rzeczywiste procesy zachodzące w trakcie obróbki. W tym punkcie wskazano również konkretne narzędzia dla maszyn CNC, których użyto do poszczególnych operacji obróbkowych.