Zwalczanie handlu ludźmi w Polsce

Wstęp........... 3

Zjawisko handlu ludźmi a zagadnienia podstawowe
      1.1. Pojęcie handlu ludźmi........... 7
      1.2. Zjawisko handlu ludźmi w świetle unormowań prawnych ........... 11
      1.3. Formy handlu ludźmi........... 13

Zjawisko handlu ludźmi w Polsce
      2.1. Skala zjawiska handlu ludźmi w Polsce ........... 22
      2.2. Świadomość społeczeństwa w kwestii handlu ludźmi ........... 26
      2.3. Metody działania handlarzy ludzkim towarem ........ 29
      2.4. Wsparcie i ochrona ofiar handlu ludźmi ........... 33

Zwalczanie handlu ludźmi w Polsce
      3.1. Rola organów państwowych w zwalczaniu zjawiska handlu ludźmi........... 37
      3.2. Wpływ organizacji pozarządowych wspierających walkę z handlem ludźmi........... 46

Zakończenie ........... 52
Bibliografia........... 55

Celem pracy
jest ukazanie złożoności problemu jakim jest handel ludźmi w Polsce ze zwróceniem szczególnej uwagi na te działania, które są podejmowane w celu zapobiegania temu zjawisku. Praca składa się z wstępu, trzech rozdziałów i zakończenia.
      Pierwszy rozdział obejmuje zagadnienia podstawowe dotyczące problematyki handlu ludźmi, a mianowicie znajdziemy tam informacje dotyczące zdefiniowania zjawiska handlu ludźmi, norm prawnych odnoszących się do omawianego procederu a także form przestępstwa handlu ludźmi, do których zalicza się m.in. prostytucję i wyzysk seksualny, handel dziećmi, pracę przymusową oraz handel narządami ludzkimi.
      W drugim rozdziale przedstawione zostało zjawisko handlu ludźmi w Polsce. W tej części pracy dowiedzieć się można jaka jest skala i świadomość społeczeństwa tego procederu w naszym kraju, jakie są metody działania handlarzy ludzkim towarem oraz jak wygląda ochrona i wsparcie ofiar omawianego zjawiska w naszym kraju.
      Natomiast trzeci rozdział odnosi się do działalności organów państwowych i organizacji pozarządowych w celu zapobiegania i zwalczania handlu ludźmi. W tej kwestii przedstawiona została rola Zespołu do Spraw Zwalczania i Zapobiegania Handlowi Ludźmi, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Policji, Straży Granicznej, Prokuratury, Państwowej Inspekcji Pracy oraz organizacji pozarządowych takich jak: Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu La Strada, Stowarzyszenie Po-MOC dla Kobiet i Dzieci im. Marii Niepokalanej, Fundacja „Dajemy Dzieciom Siłę”/dawnej Fundacja „Dzieci Niczyje”, Fundacja ITAKA-Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych oraz Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć.