Analiza kanałów dystrybucji usług ubezpieczeniowych w Polsce

Charakterystyka ubezpieczeń gospodarczych
      1.1. Istota i funkcje ubezpieczeń gospodarczych
      1.2. Klasyfikacja ubezpieczeń gospodarczych
      1.3. Podstawy prawne działalności ubezpieczeniowej w Polsce
      1.4. Rynek ubezpieczeń gospodarczych

Kanały dystrybucji ubezpieczeń gospodarczych
      2.1. Istota dystrybucji ubezpieczeń gospodarczych
      2.2. Dystrybucja bezpośrednia
      2.3. Pośrednictwo ubezpieczeniowe
      2.4. Pośrednictwo instytucjonalne

Analiza empiryczna kanałów dystrybucji ubezpieczeń w Polsce
      3.1. Ogólna analiza rynku ubezpieczeniowego w Polsce
      3.2. Analiza empiryczna kanałów dystrybucji ubezpieczeń w Polsce
      3.2. Perspektywy rozwoju rynku ubezpieczeń gospodarczych w Polsce

Zakończenie
Spis tabel
Spis rysunków
Spis wykresów
Streszczenie

Celem pracy jest próba odpowiedzi na pytanie, jakie kanały dystrybucji ubezpieczeń są współcześnie wykorzystywane przez firmy ubezpieczeniowe, które z nich zachowują dominującą pozycję na rynku. Praca zawiera omówienie wypracowanej w literaturze teorii dotyczącej ubezpieczeń gospodarczych, dystrybucji usług finansowych, a w szczególności usług ubezpieczeniowych, po drugie zebranie odpowiednich danych związanych z dystrybucją w sektorze ubezpieczeń oraz ich empiryczna analiza. Praca ma charakter teoretyczno-analityczny.
       Pierwszy z rozdziałów poświęcony jest istocie i funkcjom ubezpieczeń gospodarczych w gospodarce, ich rodzajom i zróżnicowanym klasyfikacjom, a także podstawom prawnym normalizującym i porządkującym wszelkie kryteria oraz wymogi prowadzenia działalności przez zakłady ubezpieczeń. W części tej omówiono zagadnienia: definicji ubezpieczenia, ochrony ubezpieczeniowej, rozkładania ryzyka, ustawowego podziału ubezpieczeń, reasekuracji, sieci bezpieczeństwa, itd. W tym rozdziale zawarto także rozważania na temat dystrybucji usług finansowych.
      Kolejny rozdział dotyczy w całości kanałów dystrybucji usług ubezpieczeniowych. Omówiono w nim występujące w sektorze ubezpieczeń kanały dystrybucji, a także wydzielono kanały tyczące się bezpośredniej dystrybucji oraz pośrednictwa ubezpieczeniowego.
      Ostatni rozdział, stanowiący część praktyczną podzielono na część odnoszącą się do bieżącej sytuacji na rynku ubezpieczeń w Polsce oraz na część zawierającą analizę danych empirycznych dotyczących kanałów dystrybucji usług ubezpieczeniowych. Celem tej części jest m.in. odpowiedzenie na pytania, który z kanałów dystrybucji ubezpieczeń jest najbardziej efektywny pod względem wyników sprzedaży, w jaki sposób rozwijają się poszczególne kanały dystrybucji na przestrzeni ostatnich lat oraz co na to wpływa.