Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie wobec kryzysu na Ukrainie

Rozdział IV
Działalność OBWE na Ukrainie
      4.1. Misja Obserwatorów Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie
      4.2.Ocena wyborów prezydenckich na Ukrainie (25 V 2014)
      4.3. Wybory parlamentarne na Ukrainie w ocenie OBWE

Zakończenie
Spis rysunków

Celem pracy
jest poddanie analizie istoty i charakteru wydarzeń na Ukrainie, które miały miejsce na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy oraz ich skutków, patrząc przez pryzmat Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Praca została podzielona na cztery rozdziały.
      W pierwszym rozdziale poddano analizie Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, od momentu powołania Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie do czasów współczesnych, z uwzględnieniem struktur, instytucji i obszaru działalności OBWE.
      W rozdziale drugim zaprezentowano w krótkim zarysie charakterystykę Ukrainy, jej miejsce i rolę w Europie, zwrócono uwagę na czynniki zróżnicowania wewnętrznego państwa ukraińskiego, a także wyjaśniono pojęcie mniejszości narodowych oraz scharakteryzowano pokrótce mniejszości narodowy występujące w kraju.
      Rozdział trzeci stanowi genezę wydarzeń na Ukrainie na przełomie 2013/2014 r., poczynając od decyzji orezygnacji zpodpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską, poprzez „Rewolucję Godności”, ucieczkę prezydenta Janukowycza z kraju, a kończąc na aneksji Krymu oraz proklamacji Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej.
      W czwartym rozdziale przedstawiono realną i rzeczywistą działalność Organizacji Bezpieczeństwa iWspółpracy wEuropie na Ukrainie od momentu wysłania misji obserwatorów na tereny ogarnięte konfliktem, poprzez obserwację wyborów prezydenckich (25 V 2014) iwyborów parlamentarnych (26 X 2014) do stanu obecnego. Określono także specyfikę pracy ekspertów, zagrożenia na jakie są narażeni, efekty końcowe obserwacji, awkonsekwencji – raport misji OBWE na Ukrainie. W pracy wykorzystano powszechnie dostępną literaturę przedmiotu w formie książkowej, artykuły z prasy codziennej, tygodników, periodyków i opracowań oraz Internet. W przeważającej części praca opiera się na doniesieniach i informacjach ze stron internetowych oraz na informacjach telewizyjnych. W związku z faktem, że przedstawione w pracy wydarzenia miały miejsce na przestrzeni kilkunastu ostatnich miesięcy, a konflikt na wschodzie Ukrainy i sytuacja z nim związana jest ciągle rozwojowa i zmienia się z dnia na dzień,bieżącym źródłeminformacji owydarzeniach jakie miały i mają tam miejsce jest Internet. W pracy posłużono się głównie metodą formalno-dogmatyczną.