Numer pracy:   11958

Znaczenie giełdy papierów wartościowych w gospodarce rynkowej.

Rynek kapitałowy w gospodarce rynkowej.
      1.1 Cechy szczegółowe rynku kapitałowego.
      1.2 Organizacja i funkcjonowanie giełdy papierów wartościowych.
      1.3 Organizacja systemu obrotu giełdowego
      1.4 Ewolucja rynku kapitałowego w Polsce – kierunki zmian.

Charakterystyka procesu inwestowania na giełdzie.
      2.1 Charakterystyka instrumentów inwestowania na giełdzie.
      2.2 Elementy ryzyka giełdowego .
      2.3 Metody odciążania ryzyka.
      2.4 Sukcesy i porażki na giełdzie.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie .
      3.1 Etapy rozwoju GPW.
      3.2 GPW na tle innych giełd .
      3.3 Proces prywatyzacji GPW i jego znaczenie.

Rozdział IV
Analiza wyników kształtujących rynek giełdowy.
      4.1 Analiza podstawowych wyników ekonomicznych.
      4.2 Analiza wyników formalnych.
      4.3 Analiza wyników giełdowych.
      4.4 Ocena rozwoju giełdy w Polsce.

Zakończenie
Spis schematów, wykresów i tabel.

Celem pracy jest
analiza teoretyczna i praktyczna znaczenia Giełdy Papierów Wartościowych w gospodarce rynkowej. Tak więc teza pracy brzmi następująco i zakłada, że giełda papierów wartościowych jest nieodłączną częścią gospodarki rynkowej przez co ma ogromny wpływ na jej znaczenie wśród krajów europejskich. Struktura pracy składa się z czterech rozdziałów.
       W rozdziale pierwszym przedstawiony zostanie rynek kapitałowy, jego cechy i funkcje. Następnie opisana zostanie organizacja giełdy papierów wartościowych i system obrotów giełdowych.
       W rozdziale drugim przedstawiona zostanie pełna charakterystyka procesu inwestowania na giełdzie. Dokładnie opisane zostaną instrumenty z jakich inwestor może skorzystać inwestując. Następnie przedstawione zostanie ryzyko jakie może ponieść inwestor, a także metody jego odciążania. Na koniec opisano hossy i bessy jakie występowały na rynku na przestrzeni kilku lat.
      Rozdział trzeci składa się na przedstawienie Giełdy Papierów Wartościowych jej historii i etapów rozwoju. Następnie omówiono jej znaczenie na tle innych giełd europejskich. Na koniec opisano proces prywatyzacji giełdy.
       W rozdziale czwartym poddano analizie trzy najważniejsze indeksy giełdowe a mianowicie WIG20, mWIG40 i sWIG80. Miało to na celu zaznaczyć jak duży wpływ ma gospodarka na wartości indeksów. Jak również znaczenie giełdy na tle innych giełd w Europie wpływa na ocenę gospodarki. Do napisania pracy wykorzystano literaturę przedmiotu, roczniki statystyk giełdowych jak również strony internetowe.