Numer pracy:   11920

Sztuka przywództwa na przykładzie Kopalni XYZ

Wstęp.........3

Wstęp do zarządzania zasobami ludzkimi
      1.Geneza powstania współczesnej koncepcji zarządzania zasobami ludzkimi .........5
      2.Istota i cele zarządzania zasobami ludzkimi .........11
      3.Funkcje zarządzania zasobami ludzkimi .........16
      4.Kierowanie ludźmi jako funkcja zarządzania zasobami ludzkimi......... 19

Istota przywództwa
      1.Definicja i źródła przywództwa......... 23
      2.Rola przywódcy......... 26
      3.Typy przywództwa......... 31
      4.Cechy i umiejętności idealnego przywódcy .........33
         4.1. Cechy idealnego przywódcy......... 34
         4.2. Umiejętności idealnego przywódcy......... 39

Style i teorie przywództwa
      1. Style przywództwa......... 43
         1.1. Siatka zachowań kierowniczych .........47
         1.2. Model sytuacyjny Fiedlera .........51
         1.3. Model ścieżki do celu R. House’a .........53
   2. Teorie przywódcze .........55
      2.1 Ciągła skala zachowań R.Tannenbauma i W.Schmidt......... 56
      2.2 Ewolucyjna teoria przywództwa .........59

Rozdział IV
Analiza przywództwa na przykładzie kopalni XYZ
   1.Ogólna charakterystyka przedsiębiorstwa......... 63
   2.Metody oraz zakres badań .........65
   3.Analiza przywództwa w Kopalni XYZ w świetle badań empirycznych......... 66

Zakończenie .........90
Bibliografia .........92
Spis rysunków......... 96
Spis tabel .........96
Spis wykresów......... 96
Aneks .........98

Głównym celem
pracy jest nie tylko odpowiedź ja powyższe pytania. W celu poznania sposobu postrzegania wzorowego przywódcy i jego wpływu na kondycję przedsiębiorstwa autor przeprowadził badania w jednej ze świętokrzyskich firm – Kopalni XYZ. Prace podzielono na cztery części.
   W pierwszej części pracy, czyli w pierwszym rozdziale przedstawiono genezę powstania współczesnej koncepcji zarządzania zasobami ludzkimi, jej istotę, funkcje i cele. Zawarto tu również wiele definicji i interpretacji pojęcia „zarządzania zasobami ludzkimi”. W ostatnim podrozdziale skupiono się na kierowaniu ludźmi jako jednej z funkcji zarządzania zasobami ludzkimi oraz technikach najczęściej stosowanych przy wywieraniu wpływu na innych.
   W drugim rozdziale opisano istotę przywództwa. W części tej ujęto podstawowe definicje przywództwa ze względu na szeroki ich zakres i interpretacje. Zwrócono uwagę na role i funkcje pełnione przez przywódcę. Głównie jednak skoncentrowano się na typach przywódców oraz cechach i umiejętnościach, jakie powinni oni posiadać, by efektywnie kierować podwładnymi.
   W trzecim rozdziale ujęjęto style kierowania oraz czynniki wpływające na ich skuteczność, a także przybliżono najpopularniejsze modele stylów kierowania. Następnie autor przeszedł do teorii przywództwa i opisał dwie z nich.
   Ostatni rozdziałjest poświęcony ogólnej charakterystyce przedsiębiorstwa , w której autor przeprowadził ankietę. Przedstawiono tutaj przedmiot i cel badań, a także zakres i metody badawcze. Przede wszystkim rozdział ten zawiera jednak analizę i interpretację wyników ankiet wypełnionych przez pracowników Kopalni XYZ. Badania te posłużyły do weryfikacji teorii z praktyką, a także lepszemu zrozumieniu tematu. Pracę zamykają: bibliografia, spis rysunków, tabel i wykresów, oraz aneks.