Numer pracy:   11908

Status organu stanowiąco-kontrolnego w gminie

Wstęp..........4

Zagadnienia wprowadzające
      1.1 Pojęcie i cechy samorządu terytorialnego..........5
      1.2 Geneza i ewolucja samorządu terytorialnego..........8
      1.3 Podstawy prawne funkcjonowania samorządu terytorialnego..........13
      1.4 Gmina w strukturze samorządu terytorialnego – charakterystyka ogólna..........15

Wybór, organizacja i zasady funkcjonowania organu
stanowiąco-kontrolnego w gminie oraz odwołanie rady gminy..........19
      2.1 Zasady wyboru organu stanowiąco-kontrolnego w gminie..........19
      2.2 Organizacja i zasady funkcjonowania rady gminy – odwołanie radnego..........23
      2.3 Odwołanie rady gminy..........28

Zadania rady gminy i nadzór nad ich realizacją.
      3.1 Zadania rady gminy..........30
      3.2 Nadzór nad realizacją zadań gminy..........36

Zakończenie..........42
Bibliografia..........44
Wykaz aktów normatywnych..........45
Wykaz orzecznictwa..........46
Wykaz stron internetowych..........47

Tematem pracy jest: status organu stanowiąco-kontrolnego w gminie. Praca została podzielona na trzy rozdziały, w których omówione zostały poszczególne kwestie dotyczące samorządu gminnego w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem statusu rady gminy.
   Pierwszy rozdział pracy jest w dużej mierze teoretyczny w którym to zostało omówione zagadnienie samorządu terytorialnego oraz jego podstawowe cechy. W rozdziale tym została omówiona historia samorządu terytorialnego w Polsce aż do czasów współczesnych. Ten rozdział przedstawia także podstawy prawne funkcjonowania samorządu terytorialnego. Została tu również przedstawiona gmina w strukturze samorządu terytorialnego, oraz porównana do innych jednostek samorządu terytorialnego.
   Drugi rozdział pracy przedstawia podstawowe zasady wyboru organu stanowiąco-kontrolnego w gminie jakim jest rada gminy. Przedstawiona została tu jego organizacja oraz zasady funkcjonowania rady gminy, a także procedura odwołania rady gminy przed upływem jej kadencji.
   Natomiast trzeci rozdział omawia zadania rady gminy. W tym rozdziale został omówiony również nadzór nad realizacją zadań gminy. W pracy zostały wykorzystane różne materiały źródłowe, w tym literatura i akty normatywne. Przy tworzeniu pracy wykorzystano metodę analityczno-prawną.