Numer pracy:   11907

Zmiany procesów biznesowych na przykładzie spółki Dorbud

Wstęp............5

Zarządzanie zmianą
      1.1. Istota zmian w organizacji ............7
      1.2. Modele wprowadzenia zmian ............12
      1.3. Opór wobec zmian organizacyjnych ............16

Zarządzania procesami w organizacji
      2.1. Pojęcie i klasyfikacja procesów w zarządzaniu ............26
      2.2. Zarządzanie procesowe ............34
      2.3 Metodyki wdrażania zarządzania procesowego............43
      2.4. Efekty wdrażania zarządzania procesowego i dojrzałość procesowa ............49
      2.5 Automatyzacja procesów biznesowych w modelu B2B ............53

Analiza wprowadzenia zmiany procesu zaopatrzenia
      3.1 Opis przedsiębiorstwa i procesów w nim zachodzących do wdrożenia IS B2B............ 57
      3.2 Planowane zmiany a realne ich wykonanie............ 62
      3.3 Efekty i skutki wdrożenia informatycznego systemu 4eBUD ............72

Wnioski ............77
Zakończenie............ 78
Bibliografia ............79
Spis tabel............ 83
Spis rysunków ............84
Załączniki............ 85

Celem pracy jest
przeanalizowanie efektywności organizacyjnej i ekonomicznej automatyzacji procesów poprzez wdrożenie informatycznej aplikacji 4eBUD, działającej na zasadzie elektronicznej wymiany danych, z wykorzystaniem internetowych technologii. W danej pracy są przedstawiane: istota wprowadzenia zmiany organizacyjnej i zarządzania usprawnieniem procesów w przedsiębiorstwie oraz próby podwyższenia sprawności i efektywności organizacji poprzez wdrożenie platformy wspierającej procesy typu B2B. Autor bada: motywy wdrożenia informatycznej platformy B2B, Efekty ekonomiczne wynikające z realizacji projektu B2B, Sposób, w jaki automatyzacja procesów biznesowych zmienia strukturę organizacyjną organizacji, Sposób, w jaki platformy integracyjne oparte na modelu B2B przyczyniają się do ulepszenia komunikacji i współpracy przedsiębiorstwa z jego głównymi partnerami biznesowymi. Praca składa się z trzech części. Pierwsze dwa rozdziały mają charakter teoretyczny. Trzeci zawiera wyniki analizy dokumentacji wdrożeniowej i analizę wywiadów przeprowadzonych z kadrą zarządzającą i pracownikami na co dzień korzystających z aplikacji 4Ebud.
    Pierwszy rozdział poświęcony jest zagadnieniu zmiany w organizacji oraz rodzajom zmian. Dalej zostały opracowane modele wprowadzenia zmian, opór wobec zmian i sposoby jego przezwyciężenia. Omówione są również zdolne, obojętne i niezdolne do zmiany modele organizacji.
    W drugim rozdziale przedstawiona została istota procesu zmiany, jego charakterystyka, cechy i klasyfikacja. Przedstawione są także cele i korzyści zarządzania procesowego. Omówiona jest również metodyka wdrażania procesowego pod nazwą Dziesięć prostych kroków do poprawy procesów biznesowych S. Page. Kolejny podrozdział opisuje automatyzacje procesów biznesowych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii informatycznej wymiany danych ( ICT), a także ich znaczenie dla funkcjonowania przedsiębiorstwa.
   Trzeci rozdział przedstawia część badawczą pracy. Omawia ogólną analizę badanego przedsiębiorstwa Dorbud S.A., a także wpływ, jaki miała na dane przedsiębiorstwo realizacja projektu po wdrożeniu dedykowanej informatycznej platformy typu B2B pod nazwą 4eBUD. Obejmuje także opis wyników uzyskanych poprzez automatyzacje procesów biznesowych i przeprowadzenie ogólnej reinżynierii organizacji. W świetle przeprowadzonych wywiadów i analizy dokumentacji wdrożeniowej projektu zaprezentowany został stosunek autora do tego typu zmian organizacyjnych.