System motywowania pracowników w procesie zarządzania zasobami ludzkimi na przykładzie ABC Colorex sp. z o.o.

Wstęp...........3

System motywacyjny w procesie zarządzania zasobami ludzkimi w ujęciu teoretycznym
      1.1 Pojęcie i istota motywacji........... 5
      1.2 Teoria i modele motywacji........... 6
      1.3 Rodzaje motywacji ...........17
      1.4 Zasady skutecznego motywowania........... 21

Płacowe czynniki motywacyjne
      2.1 Formy płac ...........24
      2.2 Płaca zasadnicza i jej formy kształtowania ...........27
      2.3 Premia i nagrody jako środki motywacyjne........... 35
      2.4 Motywacyjna rola pozostałych składników wynagrodzenia ...........42

Pozapłacowe czynniki motywacyjne
      3.1 Awans i kariera jako formy motywacyjne........... 45
      3.2 Szkolenie i rozwój zawodowy ...........48
      3.3 Organizacja pracy jako czynnik motywacji........... 54
      3.4 System ocen pracowniczych........... 56
      3.5 Kafeteryjny system wynagrodzeń...........64

Motywowanie pracowników w przedsiębiorstwie ABC Colorex sp. z o.o.
      4.1 Prezentacja przedsiębiorstwa ABC Colorex sp. z o.o. ...........67
      4.2 Zasady motywowania pracowników w firmie ABC Colorex sp. z o.o............ 69
      4.3 Metodyka badań 71

Funkcjonowanie systemu motywacyjnego pracowników ABC Colorex sp. z o.o. – wyniki badań empirycznych
      5.1 Ocena systemu motywacyjnego na przykładzie przedsiębiorstwa ABC Colorex sp. z o.o. ...........74
      5.2 Ocena systemu płac ...........82
      5.3 Wnioski z badań oraz sugestie udoskonaleń w systemie motywowania ...........86

Zakończenie ...........88
Bibliografia........... 90
Spis tabel i rysunków...........93
Załączniki........... 94

Celem tej pracy jest
teoretyczne i praktyczne przeanalizowanie aspektów motywowania oraz odniesienie ich do strategii motywowania w badanym przedsiębiorstwie, oraz odpowiedź na pytanie badawcze, czy w ABC Colorex sp. z o.o. system motywacyjny funkcjonuje prawidłowo czy należało by go usprawnić? Przyjęto hipotezę, że zmotywowany pracownik osiąga lepsze wyniki pracy i wzrasta jego wydajność, a także utożsamia się z przedsiębiorstwem. Realizacja celów była możliwa poprzez wykorzystanie metod badawczych, między innymi takich jak ankiety przeprowadzone wśród pracowników firmy ABC Colorex sp. z o.o., analiza dokumentów spółki oraz literatury przedmiotu. Praca składa się z pięciu rozdziałów.
   Pierwszy rozdział ma charakter teoretyczno-opisowy, w którym omówiono pojęcie, teorie i modele motywacji, a także jej rodzaje i zasady skutecznego motywowania.
   Rozdział drugi poświęcony został prezentacji płacowych czynników motywacyjnych. Charakteryzuje on narzędzia materialnego oddziaływania motywacyjnego takie jak: płaca zasadnicza, premia i nagrody.
   Rozdział trzeci prezentuje pozapłacowe czynniki motywacyjne, między innymi: ścieżki awansów i karier, szkolenia i rozwój pracowników, organizacje pracy, oceny pracownicze oraz system kafeteryjnego wynagrodzenia.
   W rozdziale czwartym przedstawiono charakterystykę badanego przedsiębiorstwa i zakres jego działalności. W dalszej części opisano zasady motywowania badanej populacji oraz przedstawiono założenia metodyczne badania. Rozdział piąty został poświęcony analizie funkcjonowania systemu motywacyjnego w badanej organizacji. Przeprowadzano ocenę systemu motywacyjnego oraz systemu płac a także sformułowano wnioski i propozycję mogące wpłynąć na udoskonalenie funkcjonującego systemu motywacyjnego. Praca została przygotowania w oparciu o literaturę przedmiotu oraz tematycznie dobranych artykułach, jak również na podstawie własnych badań i obserwacji oraz analizy dokumentacji firmy i ankiet.