Analiza sytuacji ekonomiczno-finansowej metodą wskaźnikową na przykładzie przedsiębiorstwa

Wstęp..........4

Teoretyczne aspekty analizy finansowej

1.1.Istota, przedmiot i zakres analizy ekonomiczno-finansowej..........6
      1.2.Analiza finansowa jako dział analizy ekonomicznej..........8
      1.3.Rodzaje i metody analizy finansowej..........9
      1.4.Charakterystyka źródeł analizy finansowej..........13

Analiza wskaźnikowa jako narzędzie badania kondycji finansowej przedsiębiorstwa

2.1.Pojęcie i znaczenie analizy wskaźnikowej..........19
      2.2.Charakterystyka i klasyfikacja wskaźników ekonomicznych21
      2.3.Analiza piramidalna Du Ponta..........31

Analiza wskaźnikowa sytuacji finansowej spółki Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. w latach 2013-2016

3.1. Charakterystyka spółki Lubelski Węgiel Bogdanka S.A...........33
      3.2. Klasyczna analiza wskaźnikowa..........41
      3.3. Analiza metoda Du Ponta..........50
      3.4. Wnioski i ocena sytuacji finansowej przedsiębiorstwa..........52

Podsumowanie..........53
Bibliografia..........54
Spis rysunków..........57
Spis tabel..........58

Celem niniejszej pracy
jest ukazanie teoretycznych i praktycznych aspektów analizy wskaźnikowej sytuacji ekonomiczno-finansowej na przykładzie sprawozdań finansowych przedsiębiorstwa w latach 2013-2016. Praca składa się z trzech rozdziałów, a każdy rozdział zawiera podrozdziały.
   W rozdziale pierwszym zawarto teoretyczne ujęcie analizy finansowej przedsiębiorstwa. Przedstawiono jej istotę oraz zakres jej stosowania. Wpłynęło to na zapoznanie się z analizą finansową jako narzędzia służącego do konstruktywnego zarządzania firmą. Zaznaczono również miejsce analizy finansowej w kontekście analizy ekonomicznej. Przedstawiono poszczególne rodzaje oraz metody analizy finansowej, a także jej źródła.
   Rozdział drugi to prezentacja narzędzia badawczego zastosowanego do określenia sytuacji ekonomiczno-finansowej przedsiębiorstwa w postaci analizy wskaźnikowej.
   Rozdział trzeci jest poświęcony analizie wskaźnikowej sytuacji finansowej spółki Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. w latach 2013-2016. w celu uszczegółowienia badania sprawozdań zaprezentowano najczęściej stosowane w analizie finansowej wskaźniki ekonomiczne: tj. wskaźniki: płynności, rentowności, zadłużenia, rynku kapitałowego.