Mobbing w miejscu pracy

2.1.Charakterystyka mobbera
      2.2.Charakterystyka ofiary mobbingu
      2.3. Polubowne rozstrzyganie sporów w zakresie mobbingu
      2.4.Obowiązki pracodawcy i przeciwdziałania mobbingowi w sferze zarządzania organizacją
      2.5. Roszczenia ofiar mobbingu, odszkodowania i zadośćuczynienie za doznane krzywdy.

Mobbing w pracy w świetle badań własnych
      3.1.Charakterystyka obszaru badawczego i zastosowanych metod badawczych
      3.2.Rodzaje spotykanych zachowań mobbingowych wśród badanych pracowników.
      3.3.Zakres występowania zachowań mobbingowych

Zakończenie
Spis tabel
Spis wykresów

Praca a ma przedstawić zjawiska mobbingu w miejscach pracy. Ma pokazać jak to zjawisko rozwinęło się w miarę upływu czasu i rozwoju gospodarczego. Praca ta ma także uświadomić szkodliwość tego zjawiska dla nas samych, jak i całej organizacji w której występuje. Wyróżnia się zazwyczaj dwa rodzaje przemocy. Pierwsza to wewnętrzna, gdzie źródłem są sami pracownicy zatrudnieni w organizacji (przełożeni, koledzy, podwładni). Drugi rodzaj to przemoc „zewnętrzna” gdzie sprawcami są osoby spoza organizacji (klienci, pacjenci, pasażerowie). Podstawowy cel badawczy określił strukturę pracy, na które składają się trzy rozdziały.
   Rozdział pierwszy przedstawia pojęcie mobbingu wraz z jego istotą i charakterystyką, przyczyny i skutki jego występowania. W tej części są także zawarte rodzaje zjawiska mobbingu, oraz jego cechy charakterystyczne.
   Drugi rozdział przedstawia charakterystykę mobbera i jego ofiary. Zawarte zostały tutaj, także sposoby roszczenia się ofiar mobbingu o odszkodowania i zadośćuczynienie, oraz obowiązki pracodawcy w organizacji dotyczące mobbingu.
   W rozdziale trzecim została zaprezentowana metodyka badań dla przeprowadzenia badań własnych. Praca powstała w oparciu o dane, zgromadzone na podstawie literatury oraz czasopism specjalistycznych. Do jej napisania zostały również wykorzystane informacje pochodzące z artykułów prasowych oraz dane zgromadzone na stronach internetowych.