Fizyka dla przedszkolaka- aplikacja własnego projektu edukacyjnego

Wstęp..........2

Wspieranie aktywności poznawczej dzieci w przedszkolu

1.1 Wybrane zadania edukacji przedszkolnej.......... 3
      1.2 Idea konstruktywizmu w edukacji przedszkolnej..........13
      1.3 Metody i formy pracy w przedszkolu..........21

Założenia metodologiczne badań własnych

2.1 Cel, przedmiot i problemy badawcze..........35
      2.2 Podejścia badawcze w naukach społecznych..........38
      2.3 Metoda obserwacji uczestniczącej jako metoda badań własnych..........41
      2.4 Dobór próby, teren i organizacja badań..........45

Zachowania oraz wypowiedzi dzieci 4-letnich biorących udział w cyklu zajęć badawczych - wyniki badań.

3.1 Prezentacja przebiegu zajęć..........49
      3.2. Analiza zachowań i wypowiedzi dzieci..........62
      3.3. Podsumowanie wyników badań..........67

Zakończenie..........68
Bibliografia...........69
Aneks..........74

Założeniem niniejszej pracy było zbadanie, czy i w jaki sposób dzieci 4-letnie wykazują aktywność poznawczą w czasie zajęć badawczych.
   W pierwszym rozdziale zajęłam się opisaniem koncepcji psychologicznych i pedagogicznych dotyczących nabywania wiedzy i doświadczenia oraz zagadnienia tworzenia reprezentacji wiedzy o świecie. Osobne miejsce poświęciłam na omówienie czynności nauczyciela stymulującego aktywność poznawczą dziecka oraz stosowanym przez niego metodom i formom pracy z dziećmi w przedszkolu.
   W rozdziale drugim przedstawiłam procedurę badawczą oraz przyjętą strategię oddziaływań edukacyjnych w zakresie stymulowania aktywności poznawczej dzieci.
   W ostatnim rozdziale przedstawiłam wyniki obserwacji zajęć badawczych, celowo zaplanowanych i przeprowadzonych na potrzeby tej pracy. Zajęcia opracowane były wczesniej w formie scenariuszy dotyczących eksperymentów z zakresu fizyki. Końcowe analizy zawarte w pracy mają doprowadzić do ustalenia, na ile nauczyciel i odpowiednio przygotowane otoczenie może stymulować dzieci 4-letnie do aktywności poznawczej.