Kryzys w rodzinie na przykładzie ośrodka interwencji kryzysowej w XYZ

Wstęp...........4

Podstawowa terminologia w świetle literatury

1.1 Rodzina, jako podstawowe środowisko wychowawcze ...........6
      1.2 Kształtowanie wartości we współczesnej rodzinie ...........12
      1.3 Kryzys i interwencja kryzysowa w ujęciu definicyjnym ...........16
      1.4 Rodzina w kryzysie 25

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz działalność ośrodków interwencji kryzysowej

2.1 System pomocy społecznej w Polsce - historia i współczesność ...........31
      2.2 Rola, cele i zadania MOPS w środowiskach lokalnych........... 40
      2.3 Działania Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Rzeszowie........... 48
      2.4 Formy wsparcia oferowane przez Ośrodek Interwencji Kryzysowej ...........54

Metodologia badań własnych

2.1 Przedmiot i cel badań ...........67
      2.2 Problemy badawcze ...........69
      2.3 Metody, techniki i narzędzia badawcze........... 71
      2.4 Teren i organizacja badań własnych........... 77

Rozdział IV
Analiza badań własnych ...........79

Zakończenie ...........88
Bibliografia........... 90
Aneks ...........95
Spis tabel........... 102
Spis rysunków ...........102

Niniejsza praca ma charakter teoretyczno - empiryczny i składa się z czterech rozdziałów tworzących komplementarną całość. Zawarto w niej najważniejsze informacje poruszające problematykę podjętych rozważań na temat kryzysu w rodzinie.
      Pierwsza część dotyczy podstawowej terminologii stosowanej w pracy. Podjęto próbę zdefiniowania pojęcia rodziny oraz zweryfikowania jej, jako środowiska wychowawczego, które wpływa na kształtowanie podstawowych wartości i norm społecznych. Ponadto zdefiniowano pojęcia kryzysu i interwencji kryzysowej jak również określono, zakres podmiotowy, cele i rezultaty tegoż działania.
      W rozdziale drugim umieszczone zostały informacje dotyczące funkcjonowania placówek zapewniających pomoc społeczną obywatelom naszego kraju. Dokonano opisu funkcjonowania systemu pomocy społecznej zarówno przed laty jak i współcześnie. Ważnym punktem jest odniesienie się do opisu podstawy prawnej i form wsparcia w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Rzeszowie.
      Rozdział kolejny to podstawy metodologii badań. Ta badawcza część opisuje metody, techniki i narzędzia, które zostały użyte w pracy .
      Ostatnim elementem niniejszego opracowania jest analiza wyników badań przeprowadzonych na użytek pracy.