Amortyzacja środków trwałych w prawie bilansowym i podatkowym na przykładzie przedsiębiorstwa produkcyjnego Profim sp. z o.o. w Turku

Wstęp...........3

Podstawowe zagadnienia dotyczące środków trwałych
      1.1. Pojęcie i funkcje środków trwałych ...........5
      1.2. Klasyfikacja środków trwałych ...........8
      1.3. Ustalenie wartości początkowej środków trwałych........... 12
      1.4. Zmiany w wartości początkowej środków trwałych ...........18
      1.5. Ewidencja środków trwałych ...........21

Metody amortyzacji środków trwałych w prawie bilansowym i podatkowym
      2.1. Istota i funkcje amortyzacji........... 28
      2.2. Metody amortyzacji........... 32
         2.2.1. Metoda liniowa ...........32
         2.2.2. Metoda degresywna ...........34
         2.2.3. Metoda progresywna ...........37
         2.2.4. Metoda naturalna ...........37
         2.3. Odpisy amortyzacyjne nie stanowiące kosztów uzyskania przychodu ...........38
      2.4. Analiza porównawcza amortyzacji w świetle przepisów bilansowych i podatkowych ...........46

Charakterystyka przedsiębiorstwa produkcyjnego Profim sp. z o.o.
      3.1. Ogólna charakterystyka przedsiębiorstwa Profim sp. z o.o............ 53
      3.2. Schemat organizacyjny firmy........... 58
      3.3. Wartość początkowa środków trwałych........... 59
      3.4. Ujęcie środków trwałych w sprawozdaniu finansowym ...........66

Rozdział IV
Środki trwałe i ich amortyzacja w spółce profim w latach 2014 – 2016
      4.1. Metoda i stawka amortyzacji stosowana w firmie........... 74
      4.2. Plan sporządzania amortyzacji ...........74
      4.3. Likwidacja środka trwałego ...........75
      4.4. Amortyzacja środków trwałych – analiza przypadków........... 76

Zakończenie ...........81
Spis literatury........... 83
Spis tabel ...........86
Spis schematów........... 87

Celem pracy
jest ukazanie amortyzacji środków trwałych w prawie bilansowym i podatkowym na przykładzie przedsiębiorstwa produkcyjnego Profim sp. z o.o. w Turku. Praca składa się z czterech rozdziałów i zakończenia.
      W rozdziale pierwszym wyjaśniono pojęcie i funkcje środków trwałych, ich klasyfikację, przedstawiono zasady ustalenia wartości początkowej środków trwałych. Omówiono zmiany w wartości początkowej środków trwałych oraz przedstawiono ewidencję środków trwałych.
      Rozdział drugi przedstawia metody amortyzacji środków trwałych. Wyjaśniono w nim pojęcie i funkcje amortyzacji. Omówiono metody amortyzacji, metodę liniową, degresywną, progresywną i naturalną. Scharakteryzowano również odpisy amortyzacyjne nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów. Dokonano analizy porównawczej amortyzacji w świetle przepisów bilansowych i podatkowych.
      W rozdziale trzecim przedstawiono charakterystykę przedsiębiorstwa produkcyjnego Profim Sp. z o.o. w Turku, które jest jednym z czołowych producentów siedzisk biurowych. Przedstawiono wartość początkową środków trwałych, które spółka posiada oraz ich ujęcie w sprawozdaniu finansowym.
      Rozdział czwarty charakteryzuje metody i stawki amortyzacyjne stosowane w firmie Profim sp. z o.o. w Turku. Omówiono w nim plan amortyzacji środków trwałych oraz analizę przypadków amortyzacji środków trwałych przedsiębiorstwa Profim. W zakończeniu podsumowano treść pracy i wysunięto stosowne wnioski. W pracy wykorzystano literaturę z przedmiotowego zakresu, stosowne ustawy oraz zasoby Internetu.