Wpływ przejęcia na kondycję finansową podmiotu gospodarczego na przykładzie przedsiębiorstwa XYZ

Istota Fuzji i przejęć
      1.1.Pojęcie i istota fuzji i przejęć
      1.2.Geneza procesów fuzji i przejęć
      1.3.Motywy procesów fuzji i przejęć
      1.4.Rodzaje procesów fuzji i przejęć

Regulacje prawne w zakresie fuzji i przejęć
      2.1.Prawo handlowe w procesach fuzji i przejęć
      2.2.Przepisy antymonopolowe w procesach fuzji i przejęć
      2.3.Aspekty rachunkowe w procesach fuzji i przejęć
      2.4.Aspekty podatkowe w procesach fuzji i przejęć

Etapy, modele, dokumentacja w procesach fuzji i przejęć
      3.1.Etapy procesu akwizycyjnego
      3.2.Modele transakcji fuzji i przejęć oraz sposoby ich finansowania
      3.3.Wybrane dokumenty transakcyjne w procesach fuzji i przejęć

Rozdział IV
Sposoby analizy i wyceny wykorzystywane w fuzjach i przejęciach
      4.1.Analiza due dilligence w procesach fuzji i przejęć
      4.2.Analiza synergii i powiązań w procesach fuzji i przejęć
      4.3.Analiza strategiczna i finansowa przedsiębiorstwa w procesach fuzji i przejęć
         4.3.1. Analiza wskaźnikowa
      4.4. Procedura oraz wybrane metody wyceny w procesach fuzji i przejęć
         4.4.1. Procedura wyceny przedsiębiorstw w fuzjach i przejęciach
         4.4.2. Metody wyceny przedsiębiorstw
            4.4.2.1. Majątkowe metody wyceny przedsiębiorstw
            4.4.2.2. Dochodowe metody wyceny przedsiębiorstw
            4.4.2.3. Mieszane metody wyceny przedsiębiorstw

Rozdział V
Proces przejęcia i jego wpływ na kondycję finansową Przedsiębiorstwa XYZ
      5.1.Proces przejęcia przeprowadzonego przez Przedsiębiorstwo XYZ
      5.2. Ocena kondycji finansowej Przedsiębiorstwa XYZ

Zakończenie
Spis wykorzystanych źródeł
Spis wykresów
Spis rysunków
Spis tabel
Spis załączników

Praca składa się ze wstępu, pięciu rozdziałów i zakończenia.
   Pierwsza część pracy poświęcona została charakterystyce fuzji i przejęć. Omówiono w tym rozdziale istotę i nomenklaturę procesów konsolidacyjnych wraz z genezą tego typu transakcji na świecie. Opisane zostały w nim główne przyczyny i motywy wpływające na decyzje o przeprowadzaniu transakcji fuzji i przejęć w przedsiębiorstwach oraz skutki możliwe do wystąpienia w rezultacie decyzji o realizacji transakcji. Następny rozdział pracy traktuje o technicznych aspektach procesów M&A. Omówione w tej części pracy zostały uwarunkowania prawne tego typu procesów, ze szczególnym uwzględnieniem przepisów wynikających z kodeksu handlowego. Ponadto w tej części pracy zostały przedstawione aspekty rachunkowe i podatkowe fuzji i przejęć.
   Kolejna część pracy odnosi się do organizacji i przebiegu transakcji fuzji i przejęć. Zaprezentowano w niej przebieg procesu akwizycyjnego. Scharakteryzowano kwestie strukturyzacji i finansowania przedsięwzięć z obszaru fuzji i przejęć oraz omówiono wybrane dokumenty transakcyjne.
   Rozdział czwarty odnosi się do prezentacji wybranych sposobów oceny celu transakcji, czyli podmiotu przejmowanego. Opisano w tym miejscu, przebieg i zakres badania due diligence, analizę synergii i powiązań, wskazującą na relacje między stronami transakcji oraz na potencjalne korzyści i ryzyka możliwe do wystąpienia w efekcie połączenia przedsiębiorstw. W tej części pracy przedstawiono również sposoby oceny sytuacji majątkowej firmy za pośrednictwem analizy finansowej oraz metody wyceny przedsiębiorstw, jako narzędzia dostarczającego najistotniejszej informacji w kontekście transakcji przejęcia, czyli określenie wartości celu nabycia.
   Ostatnia część pracy, poświęcona została analizie procesu przejęcia wraz z omówieniem sytuacji finansowej przedsiębiorstwa przejmującego, w kontekście przeprowadzonej transakcji przejęcia. Zakres czasowy przeprowadzonej analizy to lata 2011-2015. W zakończeniu zawarto wnioski z przeprowadzonej analizy. W pracy wykorzystano metody: opisową, analizy oraz studium przypadku. Praca powstała w oparciu o literaturę z zakresu finansów, rachunkowości i podatków, zwłaszcza w aspekcie zjawisk fuzji i przejęć.