Doskonalenie procesu komunikacji w wybranej organizacji

Wstęp..........4

Proces komunikacji w organizacji
      1.1.Istota procesu komunikacji w organizacji..........5
         1.1.1. Pojęcie komunikacji..........5
         1.1.2. Modele procesów komunikacji..........7
      1.2. Komunikacja w organizacji..........10
         1.2.1. Formy komunikowania się w organizacji..........12
      1.3.Bariery komunikowania się w organizacji i ich przezwyciężanie..........15

Metody komunikacji zorientowane na twórcze rozwiązywanie problemów
      2.1.Grupy, zespoły zadaniowe i komitety..........20
      2.2.Koła jakości ..........26
      2.3.Metoda QAM ..........29
      2.4.Metoda „Gorącej grupy”.......... ..........31

Wyniki badań empirycznych
      3.1. Charakterystyka próby respondentów..........34
      3.2.Wyniki i wnioski badań.......... ..........34

Zakończenie..........46
Bibliografia..........47
Spis rysunków..........48
Spis tabel..........49
Załączniki..........50

Opis zawartości pracy

Celem przedłożonej pracy
jest zaprezentowanie wyników badań prowadzonych w ramach opracowania pracy dyplomowej. Przedmiot badań był skupiony na procesie komunikacji, zaś ich celem było ustalenie niesprawności tego procesu w wybranej organizacji. Główny problem badawczy sformułowany jest w postaci pytania: Jak w wybranej organizacji funkcjonuje proces komunikacji? Do rozwiązania głównego problemu badawczego należało rozwiązać w kilka problemów szczegółowych, które zostały określone w formie poniższych pytań Aby uzyskać wiarygodne wyniki wykorzystano metodę badań empirycznych pod postacią ankiety, która została przeprowadzona wśród pracowników badanego podmiotu. Praca składa się z trzech rozdziałów merytorycznych, wstępu, zakończenia oraz z wykazu literatury. W końcowej części pracy w formie załącznika zamieszczono kwestionariusz ankiety.
      Rozdział pierwszy przedstawia pojęcia dotyczące komunikacji oraz procesu komunikacji w wybranej organizacji. Zaprezentowano podstawowe modele procesów komunikacyjnych, wyjaśniono na czym polega komunikacja w organizacji, jakie występują w niej bariery i jak należy im przeciwdziałać.
      Rozdział drugi skupia uwagę na tematyce związanej z metodami komunikacji zorientowanymi na twórcze rozwiązywanie problemów. Przedstawiono tutaj przykłady tych metod, ich istoty, główne założenia oraz wady i zalety ich stosowania.
      Natomiast w rozdziale trzecim zaprezentowano wyniki z badań empirycznych.