Grecki ideał wychowawczy i jego współczesna recepcja

Starożytna geneza i interpretacja kalokagathii

1.1 Homeryckie korzenie ideału
      1.2. Kalokagathia w ujęciu platona i arystotelesa
      1.3. Kulturowe wzorce kalokagathii

Kalokagathia jako cel paidei

2.1. Ateński a spartański system wychowawczy
      2.2. Edukacja fizyczna
      2.3. Edukacja moralna
      2.4. Edukacja intelektualna

Współczesna recepcja kalokagathii

3.1. Pedagogika Pierre’a de Coubertin
      3.2. Kalokagathia w sporcie
      3.3. Współczesna etyka a kalokagathia

Zakończenie

Autor pracy podjął się zadaniu jakim jest ukazanie genezy ideału, jakim była kalokagathia poprzez sięgnięcie także do epoki przed-homeryckiej. Zaprezentowanie myśli starożytnych filozofów i pedagogów greckich lub związanych z Helladą, a wśród nich jednych z najwybitniejszych, którzy wypowiedzieli się na temat kalokagathii, mianowicie Platona i Arystotelesa.
   Naszkicowanie kulturowych wzorców kalokagathii, ucieleśniających ten ideał, zwłaszcza zaczerpniętych z Iliady i Odysei Homera, mianowicie: Achillesa i Odyseusza.
   Zaprezentowanie ideału ateńskiego (kalokagathia) i spartańskiego oraz podjęcie próby wyprowadzenia nie tyle różnic, który są już bardzo znane i całościowo opracowane, ale potencjalnych między tymi dwoma ideałami wychowawczymi podobieństw.
   Ukazanie rodzajów edukacji składających się na realizację ideału, jakim była kalokagathia, czyli edukacji fizycznej, moralnej i intelektualnej.
   Naszkicowanie możliwości recepcji owego starożytnego ideału (kalokagathii) we współczesnej pedagogii i edukacji, począwszy od podjęcia takiej próby na gruncie sportowym przez Pierre’a de Coubertina.
   Wskazanie na konflikty etyczne w przypadku niekonsekwentnego urzeczywistniania kalokagathii, na przykład na gruncie sportowym, nawet jeśli ideał ten nie jest w pełni realizowany.
   W pracy zamierza zaprezentować cele i metody greckiego wychowania w epoce starożytnej, ale też wskazać, w jaki sposób obecne wychowanie nawiązuje lub może nawiązywać do kalokagathii, bądź jak bardzo i wychowanie, i sam sport od tego ideału odbiega, zwłaszcza jeśli chodzi o etykę.