Kredyt bankowy i leasing jako zewnętrzne źródła finansowania sektora MŚP

Wstęp.........4

Sektor mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce

1.1. Charakterystyka sektora MŚP w Polsce......... 6
      1.2. Znaczenie sektora MŚP dla gospodarki......... 9
      1.3. Perspektywy rozwoju sektora MŚP......... 11
      1.4. Źródła finansowania sektora MŚP......... 13

Kredyt bankowy jako źródło finansowania sektora MŚP

2.1 Charakterystyka kredytów bankowych skierowanych do sektora MŚP .........17
      2.2. Koszty pozyskania kredytu bankowego (odsetki, tarcza podatkowa)......... 23
      2.3. Stan obecny i perspektywy rozwoju kredytów bankowych w Polsce......... 26

Leasing jako źródło finansowania małych i średnich przedsiębiorstw

3.1. Charakterystyka leasingu w Polsce skierowanego do sektora MŚP......... 28
      3.2. Koszty związane z leasingiem operacyjnym .........32
      3.4. Stan obecny i perspektywy rozwoju leasingu w Polsce .........35

Wykorzystanie instrumentów finansowych na przykładzie firmy transportowej.......... 38

Zakończenie......... 41
Bibliografia......... 41
Spis tabel i wykresów......... 44
Streszczenie .........45

Celem niniejszej pracy
jest szczegółowa identyfikacja oraz ocena kredytu bankowego i leasingu jako zewnętrznych źródeł finansowania sektora MŚP.
      W pierwszym rozdziale została przedstawiona definicja oraz ogólna charakterystyka mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Scharakteryzowane zostały także warunki funkcjonowania sektora MŚP w Polsce oraz ogólne bariery rozwoju i znaczenie tego sektora dla gospodarki polskiej.
      Drugi rozdział pracy został poświęcony charakterystyce kredytów bankowych skierowanych do sektora MŚP. Ponadto w tym rozdziale uwzględniono informację o kosztach, które wiążą się z pozyskaniem kredytu, jego odsetkami oraz tarczą podatkową, a także opisano stan obecny i perspektywy rozwoju.
      Trzeci rozdział obejmuje zagadnienia dotyczące leasingu jako źródło finansowania działalności i jego charakterystykę. Zawiera szczegółową informację na temat kosztów z podziałem na leasing operacyjny oraz finansowy. Dodatkowo rozdział ten prezentuje stan obecny leasingu w Polsce oraz jego możliwości rozwoju. Literatura, z której skorzystano do napisania pracy, obejmuje zarówno pozycje książkowe, jak i artykuły zamieszczone w prasie. W trakcie pisania pracy wykorzystano również informacje przekazane przez profesorów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie podczas wykładów, a także informacje zamieszczone w Internecie.