Międzypokoleniowe różnice w odbiorze zabaw dziecięcych

Problematyka zabawy w literaturze pedagogicznej i psychologicznej

1.1. Pojęcie zabawy
      1.2. Rodzaje zabaw
         1.2.1. Zabawy manipulacyjne
         1.2.2. Zabawy konstrukcyjne
         1.2.3. Zabawy tematyczne
         1.2.4. Zabawy ruchowe
         1.2.5. Zabawy dydaktyczne
      1.3. Znaczenie zabawy w okresie wczesnoszkolnym
      1.4. Dawne i nowe zabawy podwórkowe

Metodologia badań własnych

2.1. Cel i przedmiot badań
      2.2. Problemy badawcze
      2.3. Metody badań zastosowane w pracy
      2.4. Organizacja i teren badań

Analiza badań własnych

3.1. Międzypokoleniowe różnice w zabawach dziecięcych

Zakończenie
Streszczenie
Aneks

Opis zawartośći pracy:

Praca dotyczy tematyki związanej z międzypokoleniowymi różnicami w zabawach dziecięcych. Głównym celem badań było zbadanie, czy występują różnicę w zabawach dziecięcych między pokoleniem dwudziestego, a dwudziestego pierwszego wieku. Inspiracją do podjętej tematyki, było zbadanie jak na przestrzeni lat zmienia się rola zabawy w życiu każdego człowieka. Jakie formy zabaw są popularne w dzisiejszym świecie i co je odróżnia od zabaw z lat dziewięćdziesiątych. Niniejsza praca przyjmuje formę teoretyczno-badawczą i składa się z trzech rozdziałów.
      W pierwszym rozdziale zostały przedstawione założenia teoretyczne odnośnie istoty pojęcia zabawy. Szczegółowo przedstawiona została klasyfikacja zabaw, jak również znaczenie zabawy w okresie wczesnoszkolnym oraz ukazanie dawnych i nowych zabaw podwórkowych.
      Metodologia badań własnych została zaprezentowana w rozdziale drugim, który wyjaśnia cel i przedmiot badań, problem badawczy oraz metodę jaka została wykorzystana w badaniach. Do przeprowadzenia badań wybrano metodę wywiadu częściowo kierowanego oraz indywidualnego według klasyfikacji K. Rubachy. Badania zostały przeprowadzone w Zespole Placówek Oświatowych w Szreńsku. Następnie przedstawioną organizacje i teren badań.
      Rozdział ostatni poświęcony jest analizie badań własnych. Przedstawione wyniki nie były dużym zaskoczeniem dla badacza, ponieważ potwierdziły, że występują różnice w zabawach dziecięcych. Gadżety technologiczne, które zawładnęły dziećmi przewyższają w dużym stopniu nad zabawami tradycyjnymi, w szczególności zabawami ruchowymi. Przeprowadzone badania pozwolą w przyszłości bardziej zagłębić się w analizę zabaw i różnic jakie występują między pokoleniami. Wiąże się to z tym, że można poszerzyć podmiot badanych, aby zobaczyć jak na przestrzeni lat zmienia się forma zabawy i jaką funkcję pełni w życiu zarówno dziecka jak i dorosłych. W zakończeniu zostały zawarte wnioski z przeprowadzony badań. Praca zawiera bibliografię i aneks.