Problem rasizmu we współczesnym świecie

Wstęp.........4

Definicja rasizmu
      1.1. Geneza teorii rasistowskich .........7
      1.2. Rasizm w świetle definicji uznanych przez ONZ......... 11

Współczesny rasizm
      2.1. Rasizm w Europie .........14
      2.2. Rasizm w USA .........18
      2.3. Rasizm w państwach azjatyckich......... 31

Wybrane pro-rasistowskie organizacje i ruchy społeczne
      3.1. Ku Klux Klan .........34
      3.2. Organizacje neofaszystowskie......... 37

Walka z rasizmem
      4.1. Działalność Martina Luthera Kinga .........40
      4.2. Wybrane organizacje antyrasistowskie......... 42

Zakończenie .........44
Wykaz źródeł .........45

Pierwszy rozdział
poświęcony jest definicji pojęcia rasizmu i jego krótkiej historii. Zawiera m.in. działalność historyczną ONZ stosowną w celu zapobiegania temu zjawisku za pomocą różnego rodzaju ustaw i innych metod walki z dyskryminacją rasową.
   Rozdział drugi otwiera się szerzej na sytuację rasizmu w różnych krajach, oraz na różnych kontynentach. Określa problem różnorodności zjawisk rasizmu, oraz jego poziom. Zawiera porównanie dyskryminacji rasowej w różnych państwach. W rozdziale zawarte są opisy funkcjonowania różnych struktur państwowych i niepaństwowych w aspekcie tego zjawiska, ora podejmowane przez nich działania w stosunku do dyskryminacji rasowej. Wśród najważniejszych przejawów walki ze zjawiskami rasizmu i dyskryminacji rasowej, zostały wymienione takie kraje i kontynenty jak: USA, Europa Zachodnia oraz Europa Wschodnia i Rosja oraz wybrane państwa Azji Wschodniej.
   Rozdział trzeci łączy najważniejsze informacje o grupach, organizacjach i ruchach prorasistowskich w różnych państwach Europy i USA. Omówiono w nim nie tylko liczbę danych ugrupowań ale ich cele, zadania, krótką historię powstania. Jednym z najważniejszych tematów tego rozdziału jest działalność i cele Ku Klux Klanu, oraz rozwój tej organizacji podczas różnych momentów historycznych.
   Ostatni rozdział opisuje działalność najważniejszych dzisiejszych czasach, organizacji, które walczą z dyskryminacją i ksenofobią w różnych państwach. Określa główne cele i zadania tych organizacji oraz ich znaczenie dla społeczeństwa. Rozdział ten obejmuje m.in. najważniejsze dokonania Martina Luthera Kinga.