Kształtowanie się kursu dolara i euro do kursu złotego w latach 2008-2014

Istota i znaczenie kursu walutowego
      1.1.Pojęcie kursu walutowego..........7

Analiza kursu Dolara i Euro do kursu Złotego
      3.1.Kurs USD/PLN i EUR/PLN w latach 2008-2010..........41
      3.2. Kurs USD/PLN i EUR/PLN w latach 2011-2014..........46
      3.3.Czynniki makroekonomiczne, a kurs USD/PLN i EUR/PLN w latach 2008-2014..........53
      3.4.Podsumowanie analizy..........55

Zakończenie..........58
Bibliografia..........60

Opis zawartości pracy;

Praca ma charakter teoretyczno-empiryczny i została podzielona na trzy rozdziały. Pierwsze dwa rozdziały są rozdziałami teoretycznymi.
      W pierwszym rozdziale, autor pracy przedstawia i wyjaśnia pojęcie kursu walutowego, które jest kluczowe w niniejszej pracy dyplomowej. Ponadto zostają omówione funkcje kursu walutowego, a także determinanty- czyli czynniki wpływające na poziom kursu wymiany.
      Kolejny rozdział został poświęcony międzynarodowemu systemowi walutowemu. Na początku autor wyjaśnia genezę współczesnego systemu kursowego – przedstawiając jego ewolucję. Następnie zostały scharakteryzowane systemy kursu walutowego według najnowszej klasyfikacji Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Dwa ostatnie punkty tego rozdziału poświęcono kolejno, ewolucji polskiego systemu kursowego i europejskiej współpracy walutowej – której efektem było powstanie wspólnej waluty euro.
      Trzeci rozdział jest rozdziałem empirycznym i zawiera przejrzystą analizę kursu dolara i euro do kursu złotego w latach 2008-2014, która została przeprowadzona w podziale na dwa okresy: 2008-2010 i 2011-2014. Badania zostały przeprowadzone na podstawie notowań publikowanych przez Narodowy Bank Polski. Ponadto, autor zbadał wpływ polskich danych makroekonomicznych na kształtowanie się polskiej waluty wobec dolara i euro w wybranym okresie badawczym. W zakończeniu zawarto autorskie podsumowanie.