Rola doradców zawodowych w szkołach ponadgimnazjalnych

Wstęp..........3

Doradztwo zawodowe i rola doradców zawodowych.

1.1 Pojęcie i rola doradztwa zawodowego..........4

Spis wykresów..........79
Aneks..........80

W rozdziale pierwszym
pracy przedstawiono zasadnicze aspekty doradztwa zawodowego oraz roli doradców zawodowych w szkole. W szczególności w rozdziale tym przedsdtawiono podstawowe zagadnienia związane z doradztwem, różne rodzaj pracy z uczniem oraz zakres zapotrzebowania społecznego w tym zakresie.
      W rozdziale drugim pracy omówiono.metodologie własnych badań, uwzględnia w nim cel, przedmiot,problem,hipotezy badawcze a także metody i techniki podjęte w przedmiocje badań.
      Rozdział trzeci stanowi analizę problemów badawczych. Problematyka doradztwa zawodowego dotyczy możliwości szkół w zakresie zatrudniania fachowców w tej dziedzinie, jak również posiadania odpowiednich środków i zasobów. Coraz częściej mowa jest o braku skuteczności systemu edukacji, który kończą osoby nieprzygotowane do pełnienia ról zawodowych lub posiadające kwalifikacje nieadekwatne do potrzeb rynku pracy. Tymczasem w omawianych placówkach szkolnych funkcja doradcy została zastąpiona działaniami świetlici nauczycieli innych przedmiotów, w regionie o wysokim poziomie bezrobocia. Tymczasem rozwój doradztwa zawodowego i jego wykorzystanie jest niezbędne dla przygotowania młodych osób do wejścia w dorosłe życie.