Wsparcie społeczne rodziców z dzieckiem autystycznym

Wstęp..........3

Autyzm w świetle literatury
      1.1. Autyzm wczesnodziecięcy w teorii..........6
      1.2. Rodzicielstwo osób mających dziecko autystyczne..........13
      1.3. Prawa osób z autyzmem..........20

Problematyka wsparcia społecznego..........23

Badanie
      3.1. Cel badania..........39
      3.2. Metodologia i miejsce badania..........40
      3.3. Charakterystyka badanych osób..........36
      3.4. Wyniki badania własnego..........49

Dyskusja..........70

Podsumowanie i wnioski końcowe.
Piśmiennictwo.
Streszczenie i słowa kluczowe.

Opis zawartości pracy :

Niniejsza praca powstała jako efekt zainteresowania jej autorki kwestią pomocy rodzicom dzieci z autyzmem. Pomoc społeczna, jaką oferują współczesne jednostki samorządowe, regionalne, placówki ochrony zdrowia, jest ciekawym zagadnieniem i, co prawda, powstało już wiele opracowań poruszających ten temat, jednakowoż co rusz inicjowane są nowe formy pomocy, dotychczas niepraktykowane, stąd też warto było stworzyć pracę analizującą tą problematyką w sposób zaktualizowany o przysłowiowy dzień dzisiejszy. Niniejsza praca ma na celu scharakteryzowanie form pomocy społecznej na jaką mogą liczyć rodzice dzieci autystycznych. Formy takiej pomocy są różne, stąd też w pracy wyszczególniono je, jak również opisano mechanizm działania, na jakim się one opierają. Jednakowoż głównym celem pracy było wykonanie i opublikowanie wyników badania własnego, w którym przyjrzano się temu, jak w rzeczywistości praktykuje się tę pomoc, jaki jest do niej dostęp i czy przynosi ona oczekiwane efekty. Badanie miało na celu również zbadanie wiedzy rodziców o możliwościach pomocy, jaka im się należy. Struktura pracy opiera się na pięciu rozdziałach.
       Pierwszy rozdział stanowi wprowadzenie teoretyczne problematyki autyzmu u dzieci. Opisane zostało w nim zaburzenie pod kątem objawów i diagnostyki schorzenia, a także funkcjonowanie małego autystyka w rodzinie, jak również problemy, z jakimi borykają się rodzice takiego dziecka.
      Rozdział drugi to wyczerpująca charakterystyka pomocy społecznej, na jaką mogą liczyć obecnie rodzice.
      Rozdział trzeci pracy to już wstęp do badania własnego, w którym opisano metodę, miejsce i techniki badania.
      W rozdziale czwartym opublikowano wyniki tego badania. Ostatni rozdział stanowi podsumowanie pracy oraz wnioski, jakie można było sformułować na podstawie treści zawartej w pracy.