Stres i formy pomocy osobom pracującym w wojsku

Wstęp............3

Stres w świetle literatury.
      1.1. Ogólna teoria stresu.
      1.2. Teoria stresu biologicznego............11
         1.2.1 Teoria homeostazy............12
         1.2.2 Teoria stresu-dystresu............14
      1.3 Teoria stresu psychologicznego............16
         1.3.1 Teoria lęku............18
         1.3.2 Teoria frustracji............21
      1.4. Pojęcie stresu organizacyjnego............25
      1.5. Czynniki stresogenne............27
      1.6. Stresory............29
      1.7. Stresory w miejscu pracy............30
      1.8. Wypalenie zawodowe jako następstwo stresu zawodowego............34

Metodologia badań własnych.
      2.1. Przedmiot i cel badań............43
      2.2. Problemy i hipotezy badawcze............44
      2.3. Metody, techniki i narzędzia badawcze............47

Wyniki badań własnych.
      3.1. Charakterystyka badanej populacji............51
      3.2. Wyniki badań dotyczące stanu zmiennych............53
      3.3. Ustosunkowanie się do problemów badawczych i weryfikacja hipotez............66

Zakończenie............72
Załącznik............74
Bibliografia............84

Niniejsza praca jest próbą ukazania problemu stresu występującego w pracy w jednostkach wojskowych Autor pracy oparł się głównie na opracowaniach: Władysława Łosiak Psychologia stresu oraz Natura stresu. Spojrzenie z perspektywy ewolucyjnej, Hansa Selye Stres okiełznany, Jana Strelau Osobowość a ekstremalny stres, Jana Terelak Człowiek i stres, Psychologia stresu, Stres organizacyjny, Philippa Zimbardo i Richarda Gerrig Psychologia i życie. Metodą badawczą pracy jest analiza opracowań i tekstów, tak aby wykazać kluczowe aspekty w danym temacie, oraz ankieta pozwalająca na znalezienie odpowiedzi na stawiane przeze mnie w drugim rozdziale pytania badawcze i hipotezy.
      W pierwszym rozdziale
autor dokonał próby zdefiniowania i usystematyzowania wiedzy dotyczącej tego, czym właściwie jest stres. Istnieje wiele definicji tego zjawiska, każda z nich stwierdza, że jest to zjawisko dotyczące każdego człowieka, na każdym etapie jego życia. Stres może mieć różny wymiar, i jest czymś bardzo indywidualnym. Stresu nie da się ocenić ani opisać jednoznacznie, zwłaszcza że jest ono silnie związane ze świadczeniem pracy. Z jednej strony twierdzi się, że pojawił się dosyć niedawno wraz z rozwojem gospodarki rynkowej, z drugiej zaś, że istniał zawsze, tylko teraz przez swoją wszechobecność i nasilenie stał się bardziej zauważalny.
      Drugi rozdział
jest metodologią badań własnych, w którym to stawiam problem badawczy. Następnie sporządziłam problemy szczegółowe.
      Ostatni rozdział
stanowi wyniki badań własnych, w których ustosunkowuję się do stawianego w rozdziale drugim pytania badawczego, problemów szczegółowych i hipotez. Temat stresu i wykazanie form pomocy osobom pracującym w wojsku jest bardzo szeroki, jednak starałam się przedstawić najważniejsze zagadnienia dotyczące tego zjawiska. Uważam, że podnoszenie świadomości na ten problem, i ukazywanie go w świetle rzeczywistym, nieprzekłamanym przyczyni się do zniwelowania tego zjawiska.